Kompenzační mechanismy (coping mechanismy) jsou veškeré činnosti, které nám uvolňují napětí, úzkost a stres. Ve svém výsledku nám přináší ZPĚT ENERGII, kterou jsme vydali na zvládání těžké a složité situace.
Každý takové mechanismy používá, ať vědomě (to znamená, že ví, co mu pomáhá a dělá dobře), tak nevědomě (tzn. že dělá takovou činnost, která ho baví, ale nepřemýšlí o ní jako o způsobu vědomé pomoci sám sobě).
Dá se obecně říci, a děti to vědí nejlépe, že každá činnost, která nás BAVÍ, je vlastně takovým kompenzačním mechanismem. Co nás baví, a chceme my sami dělat, je přesně to pravé ořechové.
Někoho baví jít se projít, jiný čte knížku, další jde třeba vyhrabat záhon na zahradě nebo naštípat dříví, ale jen pro to, že chce sám, ne že mu to říkají jiní. Dobré je však VĚDĚT, co nám dělá dobře. Pokud to víme, můžeme cíleně činnost vyhledávat, ordinovat sami sobě. Kompenzační mechanismy můžeme rozdělovat do nejrůznějších kategorií a skupin.
Rozdělení kompenzačních mechanismů
Základní rozdělení kompenzačních mechanismů je z pohledu aktivity a času:
- Aktivní kompenzační mechanismy:
pokud při činnosti vyvíjím tělesnou aktivitu, zároveň se vyplavují do krve endorfiny (tedy látky morfinové typu) a ty způsobují naši dobrou náladu (sport, sekání dříví, trávy, sex, běh, jízda na kole) - Pasivní kompenzační mechanismy:
nevyvíjíme sami žádnou tělesnou aktivity, sami zažíváme pocit absorpce. Čtení, relaxace, masáž
Z hlediska času dělíme copingové mechanismy na ty, které používáme:
- každý den
- některé jen občas v týdnu
- jiné v měsíci či jedenkrát v roce
Mezi mechanismy používané každý den a to i opakovaně patří např. kávička, rozhovor s milou osobou, četba oblíbeného časopisu, knížky, cigaretka, čokoláda či jiné dobré jídlo a pití, procházka se psem, povídání s blízkou osobou.
Z úhlu času tedy do dalších kategorií patří aktivity, které jsou aplikovány týdně a měsíčně (kroužky, sport, víkendové aktivity) a obecně vyžadují více času, než denní aktivity. Významným coping mechanismem je mazlení a sex.
Z hlediska času potom přichází takové činnosti, které si můžeme dopřát jen několikrát do roka, jako jsou prázdniny a dovolená, to znamená, na které potřebujeme nejvíce času. Jsou to vlastně takové lázně pro psychiku, které přináší uzdravení, povolení napětí a dobití baterek na další období.
Další kompenzační mechanismy, které slouží k zmírnění stresu:
- dostatečný odpočinek (spánek a relaxace ve volném čase)
- nácviky klidného hlubokého dýchání
- vizualizace pocitů vedoucích k relaxaci
- různé formy meditací (buddhistické transcendentální meditace, Bensonova relaxační odpověď)
- speciální autogenní relaxační tréninky (např. Schulzův autogenní trénink)
- jóga (s nejrozpracovanější filosofickou koncepcí)
- aktivní cvičení, sport
- relaxační masáže a jiné regenerační techniky