Zejména v dnešní době můžeme pozorovat vyšší nárůst osob, které hledají psychoterapeutickou pomoc. Ať už se jedná o vypořádání se se stavy úzkosti, se samotou nebo se sdílením těžkostí spojených s péčí o blízkého. I roli pečujících často zastávají senioři. A právě oni se často mohou domnívat, že psychoterapie není vhodným řešením jejich starostí.

Je psychoterapie vhodná i pro seniory?

Zcela jistě. Psychoterapie je vhodná pro osoby všech věkových kategorií. Jsem přesvědčena, že každá duše si zaslouží speciální pozornost. Je potřeba zajistit, aby každý, kdo potřebuje pomoc, ji dostal včas a na odborné úrovni. I přes určitá možná mírná omezení, která souvisí s vyšším věkem, dle mého názoru neexistuje důvod k neposkytnutí psychoterapie právě této cílové skupině.

Co dle vás může být důvodem pro kontaktování psychoterapeuta?

Senioři se ve stáří mohou častěji potýkat se specifickými situacemi jako například těžká či vleklá nemoc partnera, starost o příbuzné, odchod do penze nebo pocit samoty. Vyrovnat se s těmito pocity nebývá jednoduché.

Jakým způsobem psychoterapie probíhá?

Zpočátku je potřeba vyhledat psychoterapeuta. Nejlépe na základě doporučení či referencí od osob, kterým důvěřujete a také dle odbornosti psychoterapeuta. Velmi pomůže osobní setkání. Samozřejmě je důležitá i kompatibilita osobnosti psychoterapeuta a klienta. Na počátku sezení se psychoterapeut zeptá na body vašeho problému, vyjasní otázky. Následně se na závěr domluvíte na další spolupráci či příští návštěvě. V rámci psychoterapeutických sezení je samozřejmostí zachování naprosté mlčenlivosti s ohledem na osobní informace klienta a jeho blízkých. Terapeut velmi citlivě a kompetentně zpracovává to, co klient v rámci sezení sděluje.

Jak se psychoterapie hradí?

Existují různé formy úhrad psychoterapie. Vybrat si můžete terapeuta, který má uzavřenou smlouvu s pojišťovnou, kterou je následně péče hrazena. Při této formě je potřeba mít doporučení od psychiatra nebo praktického lékaře. V této variantě bývá problém s čekací dobou na první sezení, které je mnohdy až s odstupem několika měsíců. Další variantou je přímá platba klienta, tzn. péči terapeuta si hradíte sami. K dispozici jsou i různé programy pro pečující, kde je psychoterapie součástí aktivit a je poskytována zdarma. Pečující osoby v Praze můžou například využívat podporu skrze projekt „Pečující osoby, jak na to“ organizace Dejme si šanci, z.s., který je podpořen Evropskou Unií, OPZ, reg.č.: CZ. 03. 2.X/0.0/0.0/18_095/0011249. Případné informace k tomuto projektu lze nalézt také na webových stránkách Pečující jak na to.

Na závěr lze dodat, že psychoterapie u seniorů má ve většině případů smysl. I když některé věci již v životě daného klienta změnit nelze. Je však možné mu pomoci se s určitými věcmi vyrovnat a dosáhnout tak jeho vyšší kvality života.

Autor: Lenka Mottlová

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431