Jistě si každý vybavíme situaci, kdy jdeme po ulici a náhle ucítíme parfém, který jsme používali v určitém životním období a vůně nás v mžiku přenese zpět do tohoto údobí. Jindy ucítíme specifickou vůni třeba vanilky, někdy i jen dezinfekce a ihned si vybavíme vzpomínky dávno zasuté. S nimi přijdou emoce, spojené s konkrétní dobou, nepřipravené nás obejmou a pohltí. Někdy je to krásné, měkké objetí, jindy těžké jako deka.

Čich je jediným smyslem, který má zcela okamžitý účinek na naší nervovou soustavu

Důvodem je čichový nerv, který jako jediný smyslový nerv vede rovnou do mozku, do amygdaly. Tím je schopen přímo ovlivnit a přeladit limbický systém. Ten se mimo jiné podílí na podpoře emocí, chování nebo dlouhodobé paměti.

Kdo by si nevzpomněl na filmy, ve kterých se dámám při omdlení nebo nevolnosti dává čichat čpavek.

„Léčby pomocí vůní“ využívá aromaterapie

Jde o formu doplňkové terapie určené k řešení zdravotního stavu celého člověka, která užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky. Pomáhá obnovit harmonii organismu, dokáže odstranit stres, napětí, únavu a doplnit energii. Podporuje přirozenou schopnost těla se regulovat.

Klíčovým pro aromaterapii je využití esenciálních olejů, které se aplikují dvěma způsoby – inhalací nebo nanesením na kůži. Při inhalaci je možné použít vodu a vdechovat s ručníkem přetaženým přes hlavu, dále difuzér esenciálních olejů či aromalampy. Variantou je i inhalace v sauně.

Při kožní aplikaci se pro vysokou koncentraci používají esenciální oleje zásadně zředěné, nejčastěji v rostlinném tuku. Tak mohou napomoci hojení štípanců od hmyzu či uvolnit svaly.

Uvolnění masáží

Příjemnou aplikací spojenou s relaxací a uvolněním je masáž, při které je použita vonná esence. Ta je přizpůsobena momentálním potřebám klienta. Masáže stimulují krevní oběh, uvolňují svalové napětí a uklidňují nervový systém. Například citrusové plody – citron, mandarinka nebo grapefruit jsou vhodné při stresu a napětí, meduňka může napomoci při potřebě zklidnění a spánku.

Vůně nás obklopují na každém kroku – v práci, na toaletách, v běžných hygienických přípravcích. I proto je dobré nepodceňovat vůně, které se k nám těmito cestami dostávají. Je vhodné zamyslet se nad tím, které vůně a jak působí na naši mysl a emoce.

Jaká vůně nám dělá dobře? Některá může být vhodnější, když potřebujeme být aktivní, jiná se hodí, když se chceme zklidnit.

Ať tak či tak, nechme se hýčkat vůněmi a přírodou.

Autor: Ivana Novotná

Zdroje:

Wikipedie

Česká asociace aromaterapeutů

Vše, co chcete vědět o aromaterapii