DOPORUČUJEME!

Frankl, Viktor E: Léčba smyslem, Základy a aplikace logoterapie, Portál, Praha 2021

Viktor Frankl je tvůrcem logoterapie a existenciální analýzy, samostatného přístupu v lékařství a s ním spjatých oborech. Kniha shrnuje výstupy přednášek z roku 1966, které měl Frankl v letním semestru na Jižní metodistické univerzitě v texaském Dallasu.

Všechny přednášky spojuje téma logoterapie, tedy psychologie zaměřené na hledání smyslu lidského života. Logoterapie je zde představena v kontextu jiných psychoterapeutických škol zvláště existencionalismu a dále i v jejím vztahu k teologii.

Tři předpoklady a principy

Kniha zahrnuje základy tohoto systému v podobě hlavních logoterapeutických předpokladů a principů, které jsou vzájemně propojeny do třech pojmů.

Jsou to:

  • svoboda vůle,
  • vůle ke smyslu a
  • smysl života.

Logoterapie je realistickým a optimistickým psychologickým přístupem. Realističnost logoterapeutického přístupu se promítá do čelení tragédiím lidské existence, a to je bolest, smrt a vina. Optimismus tohoto přístupu ukazuje pacientovi, že je možné proměnit beznaděj ve vítězství.

Stále aktuální myšlenky

Po více než půlstoletí, kdy proběhly přednášky V. Frankla, jsou myšlenky a principy logoterapie stále aktuální. V současném světě a obzvlášť v souvislosti s posledními událostmi jako je klimatická krize, koronavirová epidemie a neustále se zvyšující tlak na výkon prostřednictvím informačních technologií, se více než jindy objevuje v mnohých lidských životech existenční vakuum v podobě prázdnoty a nesmyslnosti života.

Lidské pokolení se neustále posouvá a vyvíjí a součástí posunu je boření tradic, zvyklostí nebo příchod a nacházení nových směrů a cest.

Může to být strach a obava z toho co opouštíme, z toho, co nového přichází nebo jen pocit zmatku a chaosu v individuálních životech nebo celých společnostech. A proto i v dnešní době je důležité si neustále připomínat právě smysl života, který má význam hledat v jakýkoliv okamžik žití. Nikdy není pozdě.

Logoterapeutický přístup nedefinuje sám o sobě, co tím smyslem života je, ale podporuje klienty v tom, že smysl života se utrpením a bolestí neztrácí, život tento smysl sám o sobě udržuje a jen v určitých okamžicích ho lidský jedinec není schopen nacházet, vidět a vnímat.

Logoterapie učí, že i tragické a negativní události s nevyhnutelnou bolestí můžeme na základě svého vnitřního postoje, proměnit ve výkon a hodnotu.

Zaměření logoterapeutického přístupu

Logoterapeutický přístup je i v dnešní době jedním z velmi cenných a užitečných zdrojů při práci s pacienty/klienty. Jeho zaměření na nacházení smyslu, síly a energie pro vnitřní hledání, mohou potřebnému člověku ukazovat cestu, pomáhat, vymanit se z postoje oběti.  Existencionálně analytický přístup směřuje na určitý „sebepřesah“, tedy nacházení hranic a možností věnovat se něčemu jinému, nebo někomu jinému než jen sám sobě. Sebepřesah je pro nacházení smyslu podstatný, je spojen s určitými duchovními podmínkami a patří k důležitým a vymezujícím vlastnostem lidství. Duchovní kvalita versus lidská svoboda se pojí se schopností a odvahou předjímat nebo přijímat i vlastní podíl na následcích svých chyb, činů a rozhodování. Patří k lidské povaze, že tyto postoje současně přitahují a odpuzují.

Léčba neuróz

Logoterapii lze užít jako prostředek léčby noogenních, psychogenních a somatogenních neuróz. Knížka je vhodná především pro psychology, psychoterapeuty, ale i pro všechny zájemce, kteří se zajímají o fenomén smyslu lidského života, pojem existenciální prázdnoty a práci s ní.

Autorka: Mgr. Martina Chmelová