Od ledna 2022 začala platit novela zákona č. 48/1997 Sb. Obsahuje velké změny pro české zdravotnictví a především pro pacienty. Co jim novela přináší?
Inovace
K pacientům se dostanou nejmodernější léky rychleji. Regulační úřad totiž přednostně projedná úhradu těch léků, které přicházejí se zásadním zlepšením kvality života pacienta nebo přispějí k jeho zásadnímu prodloužení. Ovšem za jasných podmínek – výrobce ručí za deklarovaný účinek léku. Pokud se očekávaný přínos v léčbě nedostaví, vzniklé náklady výrobce zdravotní pojišťovně nahradí.
Vzácná onemocnění
Malá skupina nemocných, kteří ale potřebují velmi drahé léky. Kombinace, která byla dosud důvodem, proč pacienti se vzácným onemocněním dostávali účinný lék často jen na výjimku podle §16 nebo vůbec. Nyní do rozhodování o úhradě vstoupí i tzv. měkká kritéria, tedy bude brána v potaz i kvalita života pacientů. Do rozhodování o úhradách budou přizváni i lékařské odborné společnosti a pacientské organizace.
Změna v dočasné úhradě
Pro pacienty je to velká úleva. Novela prodlužuje dobu dočasné úhrady, což v životě nemocného znamená jistotu přístupu k životně důležitému léku po dobu tří let s možností prodloužení o další dva roky (dosud byl maximálně tři roky). Pokud lék po uplynutí této doby nezíská trvalou úhradu, pacientům bude dokončení léčby hradit výrobce léku až do doby, dokud nedostanou srovnatelně účinnou a bezpečnou léčbu hrazenou pojišťovnou.
Pacientské organizace
V Česku pomáhá nemocným mnoho pacientských organizací. Pro větší přehlednost a garanci definuje nově zákon pojem „pacientská organizace“. Seznam pacientských organizací na webu Ministerstva zdravotnictví obsahuje pouze ty organizace, které podaly žádost o zapsání a které splňují zákonnou definici pacientské organizace a další podmínky pro zapsání stanovené zákonem o zdravotních službách (§ 113f).
Zdroj: ČAFF