V centru Prahy je studio Yoga Prague, kde třikrát v týdnu vždy hodinu a půl cvičí jógu Jiří Čumpelík. Bývalý tanečník a fyzioterapeut baletu Národního divadla Jiří Čumpelík se studiu jógy věnuje od 70 tých let minulého století.

Pro jeho přístup k józe je charakteristické, že obohacuje zkušenosti fyzioterapeuta o principy jógy. Držení těla a ásany v józe mají dle něho mnoho společného. Na obou se podílí mysl a dýchání, které je nutné spolu s dalšími tělesnými funkcemi kultivovat.

První půlhodina každé lekce je věnována spinálním cvikům. Spinální cviky jsou souborem cvičení vycházející ze starověké jógy (dodnes se také nazývají „krokodýlí cviky“). Jsou zaměřené na rotační uvolnění páteře, uvolnění a protažení svalů, včetně hlubokých struktur, zvětšení rozsahu pohybu páteře a celkové uvolnění. Tento soubor cviků propracoval spolu s Dr. Jiřím Čumpelíkem Doc. František Velé a je důležité vědět, že se nesmí cvičit přes bolest.

Spinální cviky se provádějí vleže na zádech a důležitá je pro ně výchozí pozice napřímení, které je udržováno během cvičení. Jde o aktivní cvičení, při kterém se v podstatné míře využívá dýchání. Působí relaxačně a významnou měrou přispívá ke zlepšení stavu páteře.

Cvičením se postupně zapojují do činnosti a posilují svalové skupiny podél páteře, obratle se dostávají do správné polohy a provádí se reflexní automasáž. Tak se procvičí každá část páteře zvlášť.

Princip opakování spinálních cviků napomáhá pozvolna přepisovat chybně nastavené svalové vzorce v našem těle.

Výhodou spinálních cviků je, že je možné je cvičit i doma. Po dlouhém náročném dni poslouží k uvolnění a protažení páteře; po ránu mohou pomoci páteř rozhýbat a tělo „nastartovat“.

Důležitou součástí cvičení s Jiřím Čumpelíkem je jeho vedení k tomu, abychom s uvědomili, že každý pohyb začíná v „hlavě“. Že je nezbytné mít vždy nejprve prvotní záměr, proč chceme pohyb udělat a teprve pak ho začít uskutečňovat. Pak tělo následuje mysl a použije odpovídající svaly, které jsou k danému pohybu potřebné.

Pohyby dospělého člověka naopak bývají automatické a zcela odpojené od toho, co chce mysl.

Autor: Ivana Novotná

Zdroj: Yoga Prague

Spinální cvičení dle Velého a Čumpelíka – Fyzioterapie – ČVUT