V návaznosti na Desatero Alfa Human Service pro zlepšení psychické pohody bychom rádi ukázali, že na přítomnost rituálů v našem životě je dobré myslet i nyní.

V době, kdy jsme z důvodu nouzového stavu výrazně omezeni v pohybu. A možná o to víc.

Mezi rituály totiž nepatří pouze významné a pouze jednou za rok či více let odehrávající se obřady (svatba, pohřeb, imatrikulace nebo svátky jako Velikonoce nebo Vánoce).

Psychologie mezi rituály řadí i opakující se stejné chování ukotvené v předem daných pravidlech. To se může vázat k úkonům osobní hygieny, přípravě jídla, úklidu, odpočinku nebo pohybu venku.

Významnou psychologickou hodnotou je, že opakující chování je známé a uklidňující. Některé činnosti, které během dne vykonáváme nebo dokonce opakujeme patří mezi nutné nebo povinné. Další si „vybíráme na míru“ sobě a našim potřebám.

Pravidelnosti přináší dvě pozitiva:

  • pocit radosti z výsledku a vykonání dané činnosti.
  • je to způsob, jak „vypnout“ a uvolnit zahlcenou či přetíženou mysl. Slouží pak k odreagování a „rychlému“ dobití.

Je to umožněno tím, že opakováním se postup k naplnění dané činnosti zautomatizuje. Buď se soustředíme na danou činnost a prožíváme ji „tady a teď“ nebo si vytvoříme prostor pro vlastní myšlenky. Je jen na nás, abychom ho nezamořili chaotickými myšlenkami o tom, co ještě musíme vykonat nebo co nás čeká za hodinu či dvě.

Pozitivem je i samotný výsledek činností. Malým rituálem, kterým začínáme den, může být ranní čištění zubů, umytí a převlečení z pyžama. To samotné dodá pocit čistoty a oddělí čas odpočinku, od další činnosti. Večer je pak možné dle možností a situace k rituálu hygieny přidat například sprchu s příjemně voňavým mýdlem.

Zrovna tak příprava jídla (snídaně, oběd, večeře) se může stát příjemnou činností díky které nejen, že doplníme kalorie, ale také se pravidelně setkáme v rámci celé rodiny.

Odpočinek nebo pohyb venku můžeme propojit s poslechem hudby, audio-knihy nebo například s pravidelnou trasou pro běh nebo chůzi, na které budeme pozorovat měnící se okolní krajinu.

Posezení u kávy nebo čaje s malou pauzou „jen pro sebe“ může dobře strukturovat den a rychle dobít náš vnitřní akumulátor.

Rituály tak vnáší strukturu a řád do našeho vnitřního i vnějšího života.

Autor: Ivana Novotná