Každý den je jedinečný.

S půlnocí začíná a když s půlnocí skončí, aby udělal místo dni následujícímu, víme, že už nám ho nikdo nevrátí. Jedině snad kdybychom se jako Bill Murray ocitli ve filmu Na Hromnice o den více a probouzeli se stále stejný den.

Každý den nám, jak splašení koně pádí hlavou tisíce myšlenek. Týkají se práce, blízkých, kolegů nebo všedních povinností, které potřebujeme stihnout. Často nám hlavou proudí negativní myšlenky – „stejně to dopadne špatně“, „zase to nestihnu“, „to zas bude trapas.“

Tu a tam se objeví hlas týkající se nás. Možná ho zaženeme, protože není čas se naším přáním – ve vnitřním světě označovaným za zbytečnost – zaobírat. Takové opomíjení se poslíčkům duše nelíbí. Schovají se někde v koutě a pomalu začnou přispívat k pocitu smutku nebo únavy. Pokusme se jim dát šanci.

O síle a magické moci slova známe z mnoha pohádek. Můžeme zkusit věty upravit a nabídnout naší mysli jejich jinou podobu. K tomu nám mimo jiné slouží afirmace.

Co jsou afirmace

Afirmace jsou krátké a posilující prohlášení, která záměrně opakujeme buď nahlas nebo v myšlenkách, abychom náš život ovlivnili k lepšímu. Afirmace by se měly uchytit v našem podvědomí a stát se naším vnitřním přesvědčením, naší skutečností. Tvoříme je v přítomném čase a s jedním záměrem.

Nejde však o to slepě a bezduše vymýšlet něco, co se nám sice líbí, ale vlastně tomu nevěříme.  Je dobré si uvědomit, že „katastrofické“ a negativní věty, které kolují v našem systému jsou výplodem stresu, rodinného prostředí i našeho temperamentního nastavení. Proto jim tak věříme. Je tedy důležité vybrat jako afirmaci větu, která bude obsahovat reálnost toho, čeho se týká a budeme se s ní schopni upřímně ztotožnit.

Můžeme vyslovit dlouhodobější přání a tím zarámovat naše úsilí a směřování k danému cíli nebo můžeme s afirmacemi pracovat ve chvílích, kdy nás čeká situace, která nás stresuje a my se jí obáváme.

Už jen vyslovení toho, že ji zvládneme, jak nejlépe umíme, může pomoci.  Stejně tak například pocit nespokojenost s tím, že jak komunikujeme s dítětem nebo partnerem můžeme nahradit přáním hovořit s nimi klidněji.

Afirmací může být tolik, kolik je nás lidí. Každému, co je blízké jeho srdci. I malá změna, je změna.

Autor: Ivana Novotná

Zdroje:

Wikipedie