Kampaň CHRPA pečujícím, jejíž už 3. ročník právě odstartoval u příležitosti Mezinárodního dne rodiny, chce poděkovat pečujícím, zviditelnit jejich práci v celé společnosti a ukázat jim, že mají právo říct si o pomoc a podporu bez pocitu selhání.

Co je neformální péče

„Neformálně pečovat“ znamená starat se dlouhodobě o své blízké v domácím prostředí. Ať už se jedná o (nemocné) rodiče, partnery s chronickým onemocněním či po úrazu nebo o děti se zdravotním postižením. V současné době se otázkou péče o své blízké zabývá stále více lidí v celé společnosti. To souvisí se stárnutím naší populace a narůstajícím výskytem civilizačních onemocnění.

Pomoc pečujícím

Je potřeba o neformální péči mluvit a vysvětlovat, že podporu a pomoc potřebují nejen ti, o které se pečuje, ale především ti zdraví pečující. Energii, sílu a odhodlání překonávat nemoci a fyzické i duševní strasti pomáhají svým svěřencům překonávat jen ti pečující, kteří jsou sami psychicky odolní a dokáží svoji energii obnovovat.

Je důležité vědět, že pečující mají právo myslet sami na sebe a že existují služby, které jim pomohou nabýt, chvílemi ztracenou, duševní rovnováhu.

Pečující jsou často zapojeni do péče o své blízké 365 dní v roce, 24 hodin denně. Bez nároku na finanční odměnu, ocenění okolí, volné chvíle pro sebe a k tomu často i při svém zaměstnání – ať už doma či mimo domov.

Odhadem se neformální péče týká každého pátého v naší společnosti.

Symbolem pečujících je kvítek chrpy

Chrpa pečující připomíná: roste u cest, v polích, kde je mnohdy neviditelná a slabá, ale zároveň ji můžeme nalézt také v zahradách. Tam o ni lidé pečují, starají se o ni a chrpa je odměňuje velkými květy. A právě tak je potřeba starat se o pečující a podporovat je.

Photo: Instagram, @megakytky

podporou a pomocí jsou silnější i pečující a mají sílu a energii pečovat o své blízké. 

 

Grafickou podobu kvítku chrpy vytvořila výtvarnice Anna Niklová, které patří velký dík za podporu pečujících.

A jak pečujícím v rámci kampaně Chrpa pečujícím poděkovat?

  • Rozhlížet se kolem sebe,
  • hledat chrpy nebo
  • chrpy vlastnoručně vytvořit.
  • Živé květy nebo výtvarná díla pak vyfotit,
  • sdílet je na sociálních sítích s hashtagy #chrpapecujicim, #dekujemepecujicim.

Ze všech poslaných chrp bude potom udělána koláž, kterou Alfa Human Service symbolicky předá jako velkou kytici pečujícím 2. října na Den pečujících.

Chrpy je možné sdílet až do 2. 10. 2021.

Projekt č. CZ.03.2.X/0.0/0.0/16_134/0008175