Poradenství je v podpoře rodin s dětmi se zdravotním postižením, oslabením či speciálními potřebami klíčovou službou. Hraje nezastupitelnou roli zejména v prvních měsících života rodiny po zjištění diagnózy a zajišťování speciální péče o dítě. Rodiny potřebují partnera v péči a dostatek kvalitních informací, aby se mohly dobře orientovat v systému péče a pomoci a také se postupně učit, jak dítěti se speciálními potřebami péči poskytovat a nejlépe jej rozvíjet v kontextu běžného života.

Samo o sobě je poradenství klasifikováno jako teoretická i praktická disciplína, jež má za úkol odborně pomoci lidem v osobních i meziosobních, tedy sociálních problémech (Drapela, 1995).

Sociální poradenství

Poradenství je z legislativního pohledu ukotveno např. v zákoně číslo 108/2006 Sb. „o sociálních službách“. Jedná se o tzv. sociální poradenství. To poskytuje osobám v nepříznivé sociální situaci potřebné informace, které přispívají k řešení jejich situace. Lze jej rozdělit na dva druhy.

  • Základní sociální poradenství je zpravidla součástí všech druhů sociálních služeb.
  • Odborné sociální poradenství zahrnuje občanské poradny, manželské a rodinné poradny, sociální práci s osobami společensky nepřizpůsobenými, poradny pro oběti trestných činů a domácího násilí, sociálně právní poradenství pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Služba obsahuje poradenství zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Terapeutickou činnosti a pomoc při uplatňováním práv a oprávněných zájmů. Služba je poskytována občanům bez úhrady. (MPSV, 2020)

Další legislativní ukotvení poradenství upravuje vyhláška číslo 72/2005 Sb. MŠMT „o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízení“. Vyhláška popisuje  např. způsob zajištění poradenských služeb směřujících k podpoře speciálních vzdělávacích potřeb žáků, taxativně vymezuje účely poradenských služeb, pravidla poskytování poradenství, pravidla psychologické a speciálně-pedagogické diagnostiky apod.

Oblast zdravotní péče

Legislativní ukotvení poradenství v oblasti zdravotní péče dříve ukládal zákon č. 49/1947 Sb. „Zákon o poradenské zdravotní péči“, který byl v roce 1952 zrušen. Poradenství ve zdravotní oblasti nyní většinou provádějí specializovaná odborná lékařská pracoviště, která se soustředí na konkrétní zdravotní problematiku či diagnózu pacientů. Služba se v současné době také objevuje na  nejrůznější

ch on-line medicínských platformách, poskytují ji za určitých podmínek i některé zdravotní pojišťovny, ale také ji poskytují nestátní organizace v rámci portfolia svých služeb, jako například Eda raná péče apod.

Další oblasti

Poradenství může být poskytováno i v dalších oblastech, jako:

  • psychologické poradenství a psychoterapie
  • profesní
  • sociálně-právní
  • „technické“
  • pastorační činnost.
  • resocializační poradenství, kurátorská činnost (Novosad, 2000)

V práci s rodinou s dítětem se zdravotním postižením (ZP) je využíváno více druhů poradenství z několika oblastí v závislosti na potřebách dítěte a rodiny. V praxi nejčastěji rodiny s dětmi se ZP využívají sociální poradenství, psychologické a psychoterapeutické, poradenství z oblasti zdravotnických služeb a speciálně pedagogické poradenství.

Multidisciplinární obor

Poradenství je multidisciplinárním oborem. Z pohledu klienta je žádoucí, aby se na jeho vzniklé situaci podílelo více odborníků z různých oborů. Problémy a potřeby klienta je vždy nutné hodnotit celkově a poskytnout co nejkomplexnější informace s ohledem na individualitu jednotlivých rodin.

U lidí kteréhokoli věku a s jakýmkoli typem zdravotního postižení, oslabení či speciálních potřeb a jejich rodin, nelze chápat poradenský proces jako samostatnou činnost, ale jako nezbytnou součást systému ucelené rehabilitace. Jednotlivé dílčí oblasti poradenství by měly na sebe plynule navazovat a být, v ideálním případě, koordinované tak, aby člověku se zdravotním postižením a jeho rodině umožnily co nejvyšší možnou kvalitu života s ohledem na naplňování potřeb. Rodina, starající se o dítě se ZP má jako celek nejrůznější potřeby. Je proto důležité zvažovat nejen potřeby samotného dítěte, ale také možnosti, schopnosti a zdroje samotných neformálních pečujících, tedy rodičů. Bez jejich podpory a péče by nemohlo dojít k maximální možné podpoře dítěte.

Poradenství v Alfa Human Service

Alfě se již více než 20 let snažíme podporovat nejen děti, ale právě samotné pečující rodiče, zejména v oblasti péče o duševní zdraví, výchovných přístupů k dětem se speciálními potřebami a správným nácvikem úkonů, které jsou v péči nezbytné.

Součástí našeho poradenství je v novém projektu „Beta poradna“ možnost rodin s dětmi se ZP využít psychosociální služby a poradenství, kde se naši zkušení psychoterapeuti věnují pečujícím rodičům. Dále poskytujeme ergoterapeutické poradenství, které zahrnuje například ukázku nácviku manipulací, přesunů, správný handling, výběr vhodných kompenzačních pomůcek, úpravu domácího prostředí atd.

Alfa rovněž poskytuje odborné sociální poradenství poskytované v souladu se zákonem o sociálních službách. Součástí týmu poradců je sociální pedagog, který rodině pomáhá s výchovnými přístupy vhodných u dětí se speciálními potřebami, zdravotním postižením či oslabením.

Literatura:

DRAPELA, J. V., HRABAL, V. a kol.: Vybrané poradenské směry. Praha: Univerzita Karlova, 1995. ISBN 80-7184-011-4.

MPSV: Sociální služby. Průvodce. [online]. Copyright © [cit. 17.04.2023]. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/socialni-sluzby-1

Novosad, L.: Základy speciálního poradenství, Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-197-5.

Vyhláška č. 72/2005 Sb. „O poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízení“

Zákon č. 108/2006 Sb. „O sociálních službách“

 

Autorka: Mgr. Veronika Kocourová, MBA, Alfa Human Service, z.s.

Článek vznikl v rámci projektu Beta poradna – služby pro rodiny s dětmi a mladistvými se zdravotním postižením,  CZ.03.02.02/00/22_017/0000628