Telemedicína není dnes v covidové době nic mimořádného. To, k čemu vývoj v posledních třech čtyřech letech v medicíně směřoval se počátkem roku značně urychlilo.

Telemedicína má široké uplatnění. Sám jí jako onkolog používám denně a musím říct, že si ji oblíbili, jak moji nemocní pacienti, tak i já a moji kolegové.

V nejjednodušší podobě lze využít komunikace mezi pacientem a odborníkem k řešení jednoduchých úkonů:

  • psaní receptů, neschopenek
  • přeposílání žádanek na různá vyšetření
  • zařizování termínů na různá vyšetření.

K tomu postačí jen telefon.

Na druhé straně videohovory různých typů pak mohou zprostředkovat setkání s pacientem a jeho rodinou. Navíc se již mohou řešit složitější otázky, např.:

  • zda nově vzniklé problémy nemocného vyžadují hospitalizaci nebo se vše dá vyřešit v domácím prostředí.
  • věnovat se i akutní věcem, např. v mém oboru vedlejším nežádoucím účinkům léčby.
  • dále tématům velkých bolestí, poklesu výkonnostního stavu nebo potřebě zavodnění
  • umělé výživě a podobně.

Za důležitý faktor podporující využití telemedicíny považuji, že mnoho zdravotnických záležitostí se vyřídí z pohodlí domova a bez nutnosti dojíždět do zdravotnického zařízení. Tím nemocní pacienti šetří svou (menší) energii, čas, ale i peníze. Snižuje se potřeba doprovodu, takže rodinní příslušníci si nemusí brát dovolenou. A v neposledním se také zmenšuje riziko nákazy infekcemi.

Zkrátka, určitě se nebojte možností techniky využívat ve svůj prospěch. Váš lékař jistě bude znát tu správnou hranici, kdy bude považovat vzdálenou komunikaci za bezpečnou a kdy již řekne – osobní schůzka je nutná.

Tato hranice je pro každý obor medicíny jinde.

Autor: Doc. MUDr. Jan Novotný, PhD.

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431