V současné době je bohužel v důsledku epidemie COVID-19 narušen běžný chod onkologických oddělení. Z toho důvodu může péče o onkologické pacienty v různých okamžicích „drhnout“.

Týká se to celého světa, naše republika není žádnou výjimkou. Proto byl vydán Evropskou společností pro klinickou onkologii i partnerskými odbornými organizacemi v USA metodický návod, jak postupovat, aby došlo k co nejmenším problémům.

Většinu opatření by měl realizovat lékař. Nicméně pár doporučení pro nemocné a jejich příbuzné je možné dát:

  1. V případě, že máte nějaké varovné příznaky, které by mohly být známkou nádoru, neváhejte navštívit lékaře i přes to, že ve zdravotnickém zařízení může být zvýšené riziko onemocnění COVIDEM-19. Infekce zabíjí méně než nádor opožděně diagnostikovaný ve vyšším stádiu.
  2. Máte-li stanovenu diagnózu nádoru, nechte se nechat očkovat proti chřipce a Streptokoku, který způsobuje bakteriální záněty plic. Vyhnete se tak možnému souběhu infekcí, který je velkým problémem a má těžký průběh. Očkování v případě hormonální léčby a imunologické léčby může proběhnout kdykoliv. Při chemoterapii pak přibližně 2-4 dny před dalším cyklem léčby. A to po kontrole krevního obrazu, kterým potvrdíme přítomnost správného počtu bílých krvinek.
  3. V případě, že byste měli za normálních okolností podstoupit operaci k léčbě lokalizovaného nádoru, a operace je odložena o více než 3 měsíce, diskutujte s onkologem možnost podání překlenovací léčby chemoterapií nebo hormony. Předejde se tak růstu nádoru a zhoršení v průběhu čekání na operaci.
  4. Podstupujete-li chemoterapii, měli byste obdržet v případě intenzivnějších režimů podkožní injekce, které zvyšují tvorbu bílých krvinek. Tím brání poklesu obranyschopnosti a snadné infekci COVIDEM-19. Pokud takové léky nedostáváte, diskutujte s Vaším lékařem proč.
  5. Pokud užíváte dlouhodobě vyšší dávky kortikoidů, máte sníženou imunitu. Proto diskutujte s Vaším lékařem možnost změny na jiný přípravek, který má podobné protinádorové účinky bez poklesu obranyschopnosti. Obvykle jsou takové léky k dispozici.

Obecně platí, že nejzranitelnější nemocní s nádory, u nichž je souběžná infekce COVIDEM-19 provázena vyšší mírou komplikací a úmrtí, jsou nemocní s nádory krvetvorby, nemocní s pokročilejšími nádory plic a nemocní starší 60 let.

Proto je vhodné, aby celá rodina nemocného i pacient sám dbal na osobní hygienu mnohem důrazněji, než je vyžadováno hygienickými stanicemi.

Mytí rukou, dezinfekce rukou, zakrytí úst a nosu by mělo být samozřejmostí. Izolace nemocného rodinného příslušníka s COVIDEM-19 od nemocného s nádorem by měla být provedena v rozsahu co možná největším, odpovídajícím možnostem úpravy režimu v domácnosti.

Autor: Doc. MUDr. Jan Novotný, PhD.

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431