DOPORUČUJEME!
Jenna LeJeune, Jason B. Luoma: Životní hodnoty v terapii, Portál, Praha, 2021
Autoři, terapeuti a kliničtí psychologové, představují inspirativní praktickou knihu zaměřenou na hodnoty v terapii a práci s nimi. Vycházejí z přístupu terapie přijetí a odhodlání (ACT) a kontextové behavioralní vědy (CBS).
Terapie přijetí a odhodlání
Nejedná se o nový směr terapie, ale spíše o přístup k práci s klienty s důrazem na všímavé myšlení, které může významně rozšířit a ukotvit kontext terapeutické práce. Při práci s hodnotami, dochází k pomoci klientům nacházet kontakt s tím, co má pro ně v těžké situaci význam, o co se mohou opřít, co je pro ně životně důležité a pomáhá jim překonávat životní těžkosti.
Zakotvení terapeutické práce v hodnotách umožňuje věnovat se těmto otázkám v širším smyslu, a neklást důraz jen na bolest klienta.
Hodnoty
Hodnoty nemají hmotný charakter, ale představují způsob života a bytí, které je pro dotyčného důležité a smysluplné. Zároveň se hodnotové postoje propisují do vzorců činností klienta, vtělují se do myšlení a jazyka.
- Hodnoty jsou chování. Jedná se o zvolený způsob života, nikoli samotná slova.
- Hodnoty jsou svobodně zvolené. Nejsou výsledkem úvah, vnějšího nátlaku ani morálních pravidel.
- Hodnoty jsou životní směry, nikoli cíle, jichž je třeba dosáhnout. Jsou vždy dostupné, ale nikdy jich nedosáhnete.
- Hodnoty spočívají v tom, k čemu chcete směrovat, nesouvisejí tedy s tím, čeho se chcete vyvarovat.
Komu je kniha určena
Knížka je určena terapeutům a slouží jako praktický průvodce k rozšíření pohledu na vlastní terapeutickou práci. Obsahuje kasuistiky, příklady dobré praxe, různé popisy reálných terapeutických rozhovorů a tím představuje a ukazuje možnosti, jak v běžné terapeutické práci vtělovat téma hodnot do vedení a realizace terapeutické práce.
Knížka může přinášet inspiraci pro rozšíření způsobů terapeutického dotazování a myšlení. Kasuistiky a přepisy reálné práce jsou zajímavé i tím, že během kontaktu s klientem se může ukazovat rozdíl v chápání, slovech – tedy jazyku nebo vlastním nastavení životních hodnot u samotného terapeuta i klienta. Hledání srozumitelného jazyka, respektace a laskavé přijímání těchto odlišností na obou stranách jsou cenným výstupem této knihy.
Rozdělení knihy
Návodné části zahrnující přepisy terapeutických rozhovorů jsou inspirativními a informativními zdroji, jak samotné dotazování a pátrání v hodnotových postojích klienta může vypadat.
Praktická část je rozdělena na několik oblastí. Např. jak směřovat klienta k hodnotám a uvědomění jak to má on sám ve svém životě a jak se proměňují v důsledku prožívání boleti, životní zkušenosti a osobní reflexe, je zde popsán inspirativní návod, jak můžeme s klientem tyto hodnoty zkoumat např. prostřednictvím činnosti, překážek a v kontextu kultury, zvyklostí a společnosti, ve které žijeme.
Právě kontext hodnot kultury a současné společnosti je velmi důležité téma poslední doby v souvislosti s protiepidemickými opatřeními v uplynulých dvou letech, kdy řada klientů přichází do terapie s problematikou odlišných hodnotových postojů.
Autorka recenze: Mgr. Martina Chmelová