Canisterapií je myšlena podpůrná terapie pomocí psů, která se využívá pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka.

Uplatňuje se také při výchově a vzdělávání. Je možné ji zařadit do okruhu sociální rehabilitace.

Slova canisterapie je odvozeno z latinských slov canis – pes a terapie – léčení a laiky je nazývána také jako léčba psí láskou. Mnoho majitelů psů a pejskařů si psa z tohoto důvodu pořizuje.

Je dobré mít na vědomí, že canisterapeutický tým tvoří psovod a pes, kteří prošli canisterapeutickými zkouškami. Na jejich základě pes získá oprávnění terapeuticky pracovat a pomáhat.

Kontakt se psem lze široce využít jak u pacientů trpících depresí nebo psychickými poruchami, tak u dětí v dětských domovech nebo naopak u seniorů v domovech důchodců. V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla.

Vysoce léčebný a pozitivní kontakt psa a člověka lze využít jak ke zklidnění a relaxaci, tak k aktivizaci klientů při léčení v situacích, kdy selhávají jiné metody. Například při obtížném navazování kontaktu s pacientem. Při práci s apatickými, autistickými nebo postiženými pacienty.  Kontakt se psem dokáže pomoci k ochotnějšímu přístupu k rehabilitaci, k obnovení hmatových vjemů a uvolnění křečí.

Blahodárný účinek canisterapie na pacienta je možný díky tomu, že pes má vyšší tělesnou teplotu než člověk a také díky pravidelným pohybům psího těla při dýchání. Canisterapie zkrátka působí příznivě v mnoha oblastech a zejména pak v:

  • Citových (hlazením, mazlení, komunikace se psem)
  • Rozumových (cílená hra, rozšiřování slovní zásoby, schopnost koncentrace, nácvik paměti)
  • Pohybových (házení míčků, jemná a hrubá motorika)
  • Při relaxaci (prohlubuje duševní rovnováhu a má pozitivní vliv na psychiku)

Pes uspokojuje potřebu tělesného kontaktu klienta i jeho citové potřeby.

Zdroj: Fyzioklinika – Canisterapie – https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/canisterapie

Wikipedie

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431