Život seniorů i dalších osob nemusí být jednoduchým. Zvláště, pokud se dotýká oblasti péče o druhého, tedy i zdravotního omezení v domácím prostředí.

V oblasti příspěvku na péči v roce 2019 došlo ke změnám, které jsou posunem ve vnímání péče. Situace osob v domácím prostředí a dlouhodobě neprovedené změny zákona o sociálních službách vedla skupinu senátorů k iniciativě vedoucí k navýšení příspěvku na péči ve III. a IV. stupni. Tedy osobám s těžkou a úplnou závislostí na péči. Ve III. stupni se příspěvek zvýšil na 12.800,- Kč (u dětí na 13.900, – Kč) a ve IV. stupni na 19.200, – Kč.

Tato valorizace znamenala uznání, že péče doma je základním kamenem nastavení služeb.

Převažující část péče v domácím prostředí zůstává na pečujících osobách. Výše uvedená změna tedy reagovala i na očekávání osob v domácím prostředí, pečujících osob ohledně zlepšení jejich postavení. Je zřejmé, že zvýšení příspěvku na péči nevyřešilo veškeré problémy pečujících osob, např. absenci legislativního ukotvení této cílové skupiny, skutečnou odměnu za náročnou péči či možnost např. mít dovolenou. Nicméně po roce, kdy změny proběhly, je možné vyhodnotit, že změna byla důležitým prvkem pro stabilizaci péče doma. Stejně jako možnosti využít terénní a ambulantní služby ke sdílené péči.

Projednání změn trvalo téměř 2 roky, a zvýšení změnilo příležitosti osob v domácím prostředí. Změna nesměřuje k diskriminaci osob v pobytových sociálních službách, kde k navýšení nedošlo. V nich jsou klienti chráněny maximální výší úhrady dle zákona a jejich příjem garantovaným zůstatkem.

Věřme, že dlouhodobě očekávaná novela zákona o sociálních službách posílí nejen postavení osob, o které se pečuje, ale i pečujících, jak je tomu běžné v zahraničí. Vláda ČR avizovala novelizaci zákona v tomto volebním období.

Doufejme, že změna bude stejně pozitivní jako zvýšení příspěvku na péči ve III. a IV. stupni PnP, a to i pro pečující osoby.

Autor: Vladislav Fryč

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431