Pokračujeme ve sdílení informací a představování videí projektu „Nejste na to úplně sami“ Institutu pro sociální politiku a výzkum, z.s. Posláním Institutu je kultivace odborné a veřejné diskuse o významných tématech sociální politiky, jejích cílech a opatřeních, dále realizace a podpora výzkumu a vzdělávání v jednotlivých oblastech sociální politiky (sociální služby, dlouhodobá péče, trh práce, vzdělávání, rodinná politika, bytová politika a další.
Druhý díl je věnován finanční podpoře, na kterou máte v případě neformální péče nárok.
Žadatelem o příspěvky (jako např. příspěvek na péči, na mobilitu a další) je vždy osoba, o kterou pečujete a to v místě jejího trvalého pobytu!
Dozvíte se, jak probíhá vyřízení příspěvku na péči nebo jaký typ průkazu se skrývá za zkratkami TP, ZTP nebo ZTP/P. Občanům s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, které podstatně omezuje jejich pohybovou nebo orientační schopnost, se poskytují podle druhu a stupně postižení mimořádné výhody, zejména v dopravě nebo při potřebě průvodce.
Průkaz mimořádných výhod je průkaz vydávaný osobám těžce postiženým (průkaz TP), osobám zvlášť těžce postiženým (průkaz ZTP) a osobám zvlášť těžce postiženým s průvodcem (průkaz ZTP/P).
Jak pečujícím může pomoct Úřad práce? Jaká máte práva v zaměstnání?
O co lze žádat na Úřadě práce?
- Příspěvek na péči
- Příspěvek na mobilitu
- Příspěvek na zvláštní pomůcku
- Průkaz osoby se zdravotním postižením
- Dávky z důvodu nízkého příjmu
- Podpora v nezaměstnanosti
- Ošetřovné (ČSSZ)
To vše nabízí obsah 2. dílu: Co nabízí úřad práce (0:43), nemusíte vždy na úřad (1:58), jak probíhá řízení o příspěvku na péči (2:30), o jaké dávky můžete žádat (4:58), jaká máte práva v zaměstnání (6:45) , weby pro pečující (9:36), bezplatné poradenské tel. linky (10:29).
Další informace naleznete na www.MAPAPECE.cz
Užitečné telefonní linky pro pomoc pečujícím i jejich blízkým
Projekt č. CZ.03.2.X/0.0/0.0/16_134/0008175