Telemedicína je součástí tzv. eHealth. Tento termín se u nás většinou nepřekládá a používá se anglický název. České zdravotnictví má před sebou ke své elektronické podobě ještě dlouhou cestu.
V současnosti u nás funguje pouze:
- eRecept
- Sdílený lékový záznam
- eŽádanka
- eNeschopenka
Transformace českého zdravotnictví, která nás nyní čeká, zahrnuje tři základní kroky.
- Elektronizace a strukturace zdravotních záznamů.
- Zpřístupnění záznamů každému a umožnění jejich bezpečného průtoku systémem.
- Na těchto dvou pilířích vybudovat digitální zdravotní systém, který nechává pracovat telemedicínu, automatizační procesy a chytré algoritmy.
Bez elektronických a strukturovaných dat není možné jejich další využití. Ať už jde o data využitelná pro telemedicínu, automatizaci rutinních úkonů lékařů a sester nebo pro digitální péči o chronicky nemocné. Stále je bohužel většina zdravotních dokumentů na papíře v kartotékách v mnoha zdravotnických zařízeních.
Bez digitalizace zdravotních dat a jejich strukturování není možné ulehčit a racionalizovat pohyb klientů ve zdravotním systému.
Fyzická návštěva u lékaře má smysl jen v případě, že lékař musí pacienta osobně vyšetřit, prohmatat nebo rovnou provést nějaký operační zákrok.
Všechny ostatní kontakty jsou nahraditelné digitálními formami a sdílením dat ve virtuálním prostoru mezi pacientem a jeho lékaři (praktikem i specialisty). U všech chronických nemocí se o pacienty stará mnoho specializací a vše se musí scházet u pacienta v jeho zdravotní aplikaci.
Již nyní existují nejrůznější pacientské aplikace (např. Medevio), které umožňují včasný kontakt se zdravotním systémem digitálními formami a sbírají zdravotní data. Jejich cílem je mít zdraví pacientů v mobilu.
Důležité je ale pamatovat si, že:
digitalizace může lékaře nahradit jen tam, kde jeho čas není tolik potřeba (například v administrativě) a naopak dát více času lékaře potřebným pacientům.
Rozvoj telemedicíny uspíšila pandemie nemoci COVID-19 v roce 2020. Lékaři byli nuceni hledat cesty ke svým pacientům a IT technologie začaly být využívány jako efektivní řešení.
Stále však čekáme na zákon o elektronickém zdravotnictví, který definuje jednotlivé pojmy a vymezí hranice poskytování telemedicínských služeb včetně jejich etické stránky, kybernetické bezpečnosti a ochrany dat a osobních údajů.
Doporučujeme shlédnout další z webinářů Hlasu onkologických pacientů na téma Právní aspekty telemedicíny.
Zdroje:
SUKL, www.sukl.cz
MUDr. Tomáš Doležal, www.medevio.cz
Autorka: Petra Adámková
Projekt č. CZ.03.2.X/0.0/0.0/16_134/0008175