Nenašli jste vy nebo váš blízký se zdravotním postižením práci na volném ani na chráněném trhu práce? Nevzdávejte se. Hledejte jiné  možnosti uplatnění, běžte mezi lidi, nezůstávejte se svými starostmi sami.  Přinášíme souhrn možností, které můžete zvážit.

Sociálně terapeutické dílny

Zejména u klientů s těžší formou postižení i při velké dávce snahy a vůle by zaměstnání v běžném provozu neprospělo ani jedné straně. Nechceme-li však tuto osobu vyloučit z režimu zaměstnatelnosti, je možné zvážit aktivizaci v rámci služby sociálně terapeutických dílen. Sociálně terapeutická dílna je  ambulantní služba poskytovaná osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce. Jejich účelem je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie.

Služba obsahuje tyto základní činnosti:

  1. pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
  2. poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy
  3. nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začlenění
  4. podpora vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků a dovedností

V rámci celé České republiky v posledních letech vznikají i sociální firmy, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením.

Co si rozmyslet než půjdete žádat o práci?

Možná nemáte jasno v tom, jakou práci hledáte. Nejprve si ujasněte, proč vlastně práci hledáte. Jde vám především o peníze, nebo potřebujete vyplnit volný čas? Máte nějakou konkrétní dovednost, kterou byste rádi uplatnili nebo budete dělat vlastně cokoli, jen abyste přišli mezi lidi? Dáváte přednost práci v kolektivu nebo jste spíš samotář? Dokážete za prací dojíždět? Ověřte si, jestli potřebujete pro vysněnou práci nějakou školu, kurz nebo musíte splňovat jiné předpoklady.

Máte jasno v tom, jaké povolání a především jaká míra námahy je pro vás vhodnáPotřebujete si o tomto tématu s někým promluvit?

Poradenství v pracovních tématech vám poskytne:

  • pracovník úřadu práce, ideálně ten, který má na starosti pracovní rehabilitaci
  • sociální pracovník poskytující odborné poradenství nebo službu sociální prevence
  • nebo se poraďte se svými blízkými (zeptejte se jich na pracovní zkušenosti, na běžný pracovní den a jak vypadá konkrétní pracoviště)

Stáž, exkurze

Objevili jste zaměstnavatele, který má pozici, o kterou byste stáli, ale uvedené místo není volné? Nevadí. Požádejte o možnost krátké stáže nebo exkurze v řádech hodin. I taková zkušenost se může při dalším hledání práce hodit.

Dobrovolnictví

Nezůstávejte doma. Nabídněte své síly pro dobrou věc, byť bez nároku na odměnu. Zkuste být dobrovolníkem při organizaci kulturní nebo sportovní akce. Získáte tak nové pracovní zkušenosti a ty se vždy hodí.

Použité zdroje

  • Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách

 

Autor: Hana Pěničková

Článek vznikl v rámci projektu „Psychoterapeutická podpora, edukace, a specifické poradenství pro neformální pečovatele č. CZ.03.2.X/0.0/0.0/16_134/0008175, podpořeného z Evropského sociální fondu, z operačního programu zaměstnanost.