V rámci praxe se setkáváme s tím, že se při snaze sehnat sociální službu ocitá senior či jeho rodina v situacích, kdy není dostupná kapacita sociální služby. Často jsou služby kapacitně plné či odmítají někoho přijmout. Stává se to u odlehčovací služby, osobní asistence, ale i pobytové sociální služby.
Dá se s tím něco dělat? Mám právo mít službu dostupnou?
V prvé řadě je možné obracet se na obecní úřady, popř. městské části a žádat sociální pracovníky o pomoc se zajištěním sociálních služeb. Pokud tedy nejsem schopen službu si vyhledat (např. skrze veřejný registr poskytovatelů sociálních služeb). Popř. najít volnou kapacitu je sociální práce zásadním prvkem pro pomoc i seniorům a jejich rodinám.
Nejde jen o obecné povinnosti, ale dle zákona o sociálních službách má povinnost obec s rozšířenou působností zajistit občanům, kteří jsou ohroženi na životě či zdraví sociální či další službu.
Tedy pokud mne služba odmítne, z důvodu plné kapacity, či není dostupná, popř. nevím, jak na to, je možné se obrátit na odbory zejména sociálních věcí pod úřady obcí či městských částí a žádat o pomoc, podporu. Nelze automaticky předpokládat, že vždy zajistí kapacitu. Zároveň není možné, že by zájemci bylo řečeno, že dostupné služby nejsou, tedy není možné nic dělat. Pokud k tomuto dochází, bohužel z praxe je to zřejmé, braňme se a požadujme pomoc a podporu. Obec, tedy i městská část má zjišťovat potřebnost na svém území a společně s krajem (popř. Prahou) služby a jejich kapacity plánovat a mít je dostupné. Toto je ale nicméně proces často nenaplňovaný.
Co tedy konkrétně dělat?
- Vyhledám si službu, kontaktuji jí.
- Když nemá volnou kapacitu, nebo mne odmítne přijmout, mohu kontaktovat úřad obce či městské části a chtít podporu ze strany sociálního pracovníka.
- Nespokojit se s informací, že služba je nedostupná.
- Pokud jí skutečně potřebuji je pak povinnost nejen obce ale zejména kraje, popř. Hl. města Prahy mi službu péče zajistit.
Toto je dáno i nálezem ústavního soudu, který v rámci jednoho z případu vyjádřil konstatování, že kraje (tedy i Praha) má zajistit dostupnost sociálních služeb péče na svém území.
Neváhejme tedy se nakonec na kraj (Prahu) obracet s požadavkem na službu. Sociální pracovníci úřadů obcí a městských částí by nám k tomu měli pomoci.
Pojďme požadovat dostupnost služeb, které skutečně potřebujeme, i na základě zmapování situace ze strany sociálních pracovníků.
Autor: Vladislav Fryč
Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431