Neformální péče je náročná a nikdy nekončící činnost. Pečující často vyčleňuje z „normálního“ způsobu života.
Komplikuje zapojení do pracovního procesu, zpřetrhává sociální vazby, ubírá prostor pro volnočasové a odpočinkové aktivity. Hovoří se o tom, že péče o osobu blízkou má ve společnosti vysokou prestiž. Ta však není vždy zohledněna v konkrétní podpoře pečujících osob.
I právě proto Alfa Human Service nadále pokračuje v celospolečenské osvětě a propagaci neformálních pečujících, cílené na zvýšení společenského povědomí o neformální péči. Jsme rádi, že si na podzim opět připomeneme Den pečujících. A to 2.října! Alfa Human Service již dvacet let upozorňuje na danou problematiku nejrůznějšími formami. Jsme rádi, že se k nám přidávají další aktivity a organizace (např. mediální kampaň „Fandíme pečujícím“; organizace Klára pomáhá z.s. či projekt ŽÍT DOMA.)
Co by šlo ještě zlepšit?
- Cílit na větší osvětu zaměstnavatelů a přímou podporu zaměstnavatelů vstřícných k neformálním pečujícím. I proto, že většinu péče poskytují osoby v produktivním věku (tedy osoby na vrcholu pracovní kariéry).
- Zvýšit informovanost o této cílové skupině a jejich problémech. To může přispět k nastavení příznivých pracovních podmínek, za kterých by pečující mohli pracovat (pokud mohou a stojí o to).
- Motivovat zaměstnavatele k tomu, aby měli povědomí o počtech pečujících v řadách svých zaměstnanců, a aby jim umožňovali využívat různé možnosti a flexibilní formy práce. Například pružnou pracovní dobu, práci z domova, kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, DPP, DPČ aj. Samozřejmě, je-li to možné, a pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.
- Mít možnost odměňovat či zviditelnit zaměstnavatele vstřícné k pečujícím osobám.
- Pracovat na vytvoření takového prostředí, ve kterém nebude na pečující osoby, které by v rámci zaměstnání pracovaly z domova či využívaly pružnou pracovní dobu, nahlíženo jako na někoho, kdo pracuje méně či nějakým způsobem zneužívá svou situaci.
Dále je dobré myslet na možnosti:
- Kombinované péče, která vytvoří pečujícím prostor k realizaci jejich pracovních potřeb, a to díky kombinaci neformální péče s péčí zajišťovanou sociálními a zdravotními službami, dobrovolníky a sousedy.
- Nejrůznějších projektů pro pečující osoby, které mohou přispět k podpoře a lepšímu pracovnímu uplatnění pečujících. Usnadní jejich vstup na trh práce či do podnikání. A to jak během péče či po jejich návratu na trh práce po ukončení péče.
- Změn v legislativě – zejména v oblasti posuzování míry stupně závislostí. Změny sociálního zajištění pečujících osob, ochraně pečujících po určitém počtu odpracovaných let. Dále v oblasti dávek a pracovně právních vztahů, aj.
Autor: EMO
Zdroje:
Fond dalšího vzdělávání 2019 – Jak podporovat pečují na regionální a lokální úrovni?
NRZP ČR 2020 – Sladění péče a profesního života
VÚPS, v.v.i. Praha 2020 – Zpráva o rodině 2020
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů
Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431