DOPORUČUJEME!

Jaroslava Bicková (ed.): Zooterapie v kostce, Portál, Praha 2020

Přehledná a podrobná odborná  publikace představuje stav zooterapie v České republice.

Cílem publikace je systematicky představit přehled nejznámějších a v praxi nejpoužívanějších zooterapeutických metod, které se používají v podobě terapeutických, edukačních a volnočasových intervencí v zařízení sociálních služeb, školských a zdravotnických zařízení.

Canisterapie a hipoterapie

Největší prostor věnuje publikace canisterapii a hiporehabilitaci, dále představuje felinoterapii a ornitoterapii. V uplynulých dekádách se často jednalo o živelný a někdy velmi intuitivní postup nadšenců, dobrovolníků i profesionálů, kteří milovali konkrétní zvířata a citlivě vnímali účinky kontaktu a konkrétní práce.

Tato odborná publikace rozděluje a popisuje různé podoby kontaktu člověka se zvířetem  v podobě intervencí edukačních, relaxačních, rehabilitačních, komunikačních, společenských. Zvláště cenné jsou kapitoly věnované konkrétním zvířatům používaných v zooterapii. Protože nedílnou součástí práce je osobnost zvířete, jeho výchova  a samozřejmě metodika vedení konkrétní práce, je velmi vhodné mít neustále na paměti odpovědný vztah ke zvířeti, který je v knize manifestován informacemi o přirozeném chování konkrétních zvířat, ale také s přihlédnutím k jejich instinktům v podobě loveckého, teritoriálního, potravního, pohlavního a sociálního chování. Největší část knihy je věnovaná canisterapii, včetně vhodného výběru psa, výchovy a metodického popisu intervencí s přihlédnutím k rozdílným potřebám cílových skupin a podmínkám prostředí, kde canisterapeut se psem pracuje. Popsané kasuistiky přehledně ilustrují cíle, postup a výsledky canisterapie u třech rozdílných klientů.

U kapitoly hipoterapie je cenná část základního vymezení pojmu hipoterapeutický kůň, což umožňuje jasné ukotvení pro další kroky jako je výběr koně a požadavky, které musí splňovat. Užitečný je též pohled na přípravu koní pro účely hipoterapie a popis hiporehabilitačního střediska v praxi včetně metodického popisu a využití metody ve fyzioterapii, ergoterapii, pedagogické, sociální práci, psychiatrii, psychologii. Zvláštní kapitola je věnována parajezdectví, které patří mezi uznávané světové sportovní disciplíny v rámci mistroství Evropy, světa i na paralympijských hrách. Parajezdectví je první sportovní odvětvím, kde mohou společně závodit jezdci s hendicapem i bez  něj.

Felinoterapie i ornitoterapie

Kapitoly Felinoterapie i Ornitoterapie představují vymezení, možnosti a podmínky práce s kočkami a ptáky.

Knížka je vhodná pro rodiče s dětmi, mladistvými a dospělými se zdravotním oslabením nebo postižením, konkrétní dospělé jedince se zdravotním postižením nebo jakéhokoliv poskytovatele služeb, kteří se zajímají o určitý vybraný druh terapie. Informace v oblasti terminologie a metodiky zahrnující kompletní pohled na využívané zvíře a důležité postupy práce, které tak mohou dobře sloužit každému zájemci uvažujícímu o svém působení na poli zooterapie.

Autorka recenze: Mgr. Martina Chmelová