Mobilní čety poskytují pomoc lidem se všemi typy zdravotního postižení (tělesným, zrakovým i sluchovým) od přednádraží až na nástupiště.

V rámci rozvoje a modernizace železniční infrastruktury dochází k tomu, že některá nádraží již nemají žádné stálé zaměstnance provozovatele dráhy a dopravců. Tato skutečnost je problematická pro lidi se zdravotním postižením.

Pokud si osoba se zdravotním postižením včas objedná jízdenku prostřednictvím informačního systému CENDIS nebo informačního systému Českých drah bude jí zajištěna asistence pro spolehlivý průchod železniční stanicí.

Na základě podnětu NRZP ČR připravila Správa železnic také postup pro mimořádné situace. Tak, aby cestující se zdravotním postižením nezůstali na nástupišti nebo přednádraží bez pomoci.

Pokud by došlo k mimořádné situaci, kdy by klient mohl zůstat po příjezdu vlakem sám na nádraží, ve kterém došlo k náhlé změně stavu bezbariérovosti ve stanici (např. poruše technického zařízení). A tím k „uvíznutí“ osoby s omezenou schopností pohybu a orientace na nástupišti, je připraven postup:

  • Dotčená osoba může kontaktovat „Zákaznickou linku CENDIS“. Ti nejprve prověří dostupnost pomoci ve stanici ze strany Provozního obvodu Správy železnic běžnými prostředky.
  • Pokud není v daný okamžik pomoc ze strany Provozního obvodu Správy železnic dostupná, kontaktuje „Zákaznická linka CENDIS“ pro zajištění pomoci Hasičskou záchrannou službu Správy železnic, která mimořádnou pomoc zajistí.
  • Pokud by došlo k situaci, kdy ani pomoc Hasičské záchranné služby Správy železnic v danou dobu a v dané situaci také nebude dostupná, zajistí Hasičská záchranná služba Správy železnic pomoc v rámci spolupráce IZS.
  • Dotčenou cestující osobu o zajištění mimořádné pomoci následně informuje „Zákaznická linka CENDIS“.

Na webových stránkách One Ticket je uvedeno grafické schéma fungování systému „one ticket“ nejen u Českých drah, ale i u dalších dopravců, kteří budou registrováni v systému CENDIS.

Zdroj:

NRZP ČR

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431