Snaha onkologických pacientů a jejich příbuzných dozvědět se co nejvíce o diagnostice a léčbě je zcela pochopitelná. Bohužel, v podmínkách našeho zdravotnictví přetížení lékaři nezvládají v dostatečné míře vše s pacienty prodiskutovat na ambulanci nebo v nemocnici. Proto pak skoro všichni pátrají na vlastní pěst na internetu.

Zde často naráží na zkreslené informace, protože za mnoha dostupnými zdroji stojí farmaceutická společnost nebo nějaký soukromý subjekt, snažící se bez ohledu na kvalitu přípravků a potřeby pacienta hlavně prodat. Medicínských informací je bohužel poměrně málo. Tento přístup je vidět jak u velkých zavedených společností, tak i např. u prodejců alternativní léčby a potravinových doplňků.

Lze tedy nějaké informace najít bez většího rizika zkreslení?

Naštěstí ano. Je ale potřeba angličtina:

  • Na webu amerického ústavu pro výzkum rakoviny lze na stránce National Cancer Institute najít vše vždy pro daný druh nádoru. Jak vzniká, jak se diagnostikuje, jak se rozděluje do stádií a jak se léčí.
  • Stejně užitečná může být i stránka, kterou založily prestižní americká onkologická centra National Comprehensive Cancer Network . Ta v ještě větším rozsahu popisuje léčebné postupy, navíc se hodně věnuje i vzniku nádorů, prevenci a péči o speciální skupiny nemocných – o dětské pacienty, adolescenty, o seniory nad 75 let věku apod.
  • Stránka American Cancer Society seznamuje jak s léčebnými postupy, tak i s otázkami psychosociálními.

Rád bych v souvislosti s odkazy na instituce v USA upozornil na skutečnost, že obecné zákonitosti vždy platí, ovšem v detailech se zvláště léčba mezi USA a Evropou liší. Je to dáno jinou regulací léků, mnohé jsou schválené v Evropě a ne v USA a opačně.

Proto prosím při rozhovoru s lékařem netrvejte na doporučeních NCCN, pakliže se liší od návrhu Vašeho ošetřujícího lékaře.

V českém jazyce se lze obrátit na:

Autor: Doc. MUDr. Jan Novotný, PhD.

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431