Dne 19. 10. 2021 proběhla odborná konference pro pomáhající nezdravotnické a nelékařské profese na téma: „Neurorehabilitace a kvalita života aneb po mrtvici do aktivního života“, kterou pořádalo Centrum neurorehabilitace Ergoaktiv, o.p.s., které se věnuje převážně lidem po cévních mozkových příhodách (mrtvice), úrazech mozku, zánětech a ponádorových stavech mozku a jiných poranění.
Témata konference
Konference přinesla velice zajímavé přednášky od řady renomovaných odborníků, kteří se věnovali tématům, jako například:
- neuroplasticita,
- spasticita,
- kognitivní dysfunkce mozku,
- důležitost včasné rehabilitace, strečinku a pohybových aktivit u pacientů se získanými poškozeními mozku a
- nesmíme také zapomenout na vztahy a sexualitu jedinců s postižením.
Často také zaznívalo téma nutné spolupráce multidisciplinárního týmu při stanovení diagnózy a plánu péče, rehabilitace v horizontu řádu měsíců až let (case management) u těchto pacientů.
Na odborné konferenci přednášeli odborníci z oblasti fyzioterapie, neurologie, ergoterapie, a zaznělo zde nespočet kazuistik a příklady dobré praxe z ČR i zahraničí (Rehabilitační centrum v Nizozemí, ambulantní centrum na Albertově, rehabilitační centrum Ergoaktivu).
Přednášky vedli Mgr. Ota Gál, Ph.D., MUDr. Sylva Klimošová, Adrian Theeuwes, JUDr. Nataša Randlová, Ph.D., Věra Petlanová Zychová, DiS., ředitel Ergoaktivu Mgr. Jan König a vedoucí ergoterapie Mgr. Veronika Slepičková.
Co je důležité pro návrat do normálního života?
Téměř u všech přednášejících zaznívala shoda na tom, že nejdůležitější a nejpřínosnější pro obnovení mozkových funkcí a navrácení se do normálního života, je:
- spolupráce a doporučení odborníků, ať už se jedná o neurology, psychology, psychiatry, ergoterapeuty, fyzioterapeuty, logopedy a další,
- velká motivace pacientů k rehabilitaci,
- stanovení si menších dílčích cílů,
- trénink v domácím prostředí,
- provozování pohybových aktivit a
- spokojený aktivní život ve společnosti rodiny a přátel.
Z uvedeného vyplývá, že snaha žít spokojený život s uspokojením svých vlastních potřeb (dle míry stavu pacienta) nese velké klady v samotném zlepšování stavu jedince, a tím také dochází k celkovému zlepšení kvality života u lidí se získaným postižením mozku.
Kvalita života jako důležitý prvek
Na závěr konference pak také zaznělo, že by se v rehabilitaci nemělo zapomínat na jednu důležitou zásadu. Není tolik důležité „opravit“ nedostatky pacienta, ale je dobré a žádoucí najít to, co pacienta trápí, co snižuje kvalitu jeho života. Úkolem fyzioterapeuta, ergoterapeuta a dalších odborníků je podpořit ho a pomoci mu kvalitu života zlepšit.
Autorka: Kristýna Padrtová