Možná jste se někdy setkali s pojmy institucionalizace, deinstitucionalizace, transformace, a to ve spojitosti se sociálními službami. Co tyto pojmy znamenají?
INSTITUCIONALIZACE
Je spojena s poskytováním ústavní (institucionální) péče ve větších zařízeních. S tímto způsobem péče jsme se setkávali v dřívější době u osob se zdravotním postižením (tzv. ústavy) či seniorů (tzv. domovy důchodců). Péče v těchto zařízeních směřovala k co nejjednoduššímu centralizovanému chodu ústavu. To znamenalo, že:
- Bylo běžné, že ve velkých ústavech žilo i několik stovek osob.
- Byly zde ústavní prvky.
- Prostředí nebylo příliš humánní.
- Klienti obývali mnoha lůžkové pokoje, neměli prostor pro sebe a své aktivity.
- Typické byly komplexní aktivity, do kterých se osoby žijící v ústavech musely povinně zapojovat.
- Režim byl striktně dodržován.
- Chod ústavů byl tedy důležitější než orientace a akceptace samotných individuálních potřeb jednotlivců, kteří zde žili.
Z těchto důvodů byly nutné změny.
Ty v naší republice ve všech oblastech odstartoval až rok 1989. V oblasti péče poskytované v sociálních službách pak Zákon o sociálních službách účinný od 1. 1. 2007 a Standardy kvality sociálních služeb, které vedou poskytovatele sociálních služeb k tomu, aby zajišťoval podmínky přiměřené druhu sociální služby.
DEINSTITUCIONALIZACE
Je proces, ve kterém dochází k postupné změně z ústavní péče na neústavní (deinstitucionální).
Cílovou skupinou jsou především osoby se zdravotním postižením a senioři. Ústavní péče je nahrazována komunitními sociálními službami. Jde především o:
- Služby chráněného bydlení.
- Osobní asistence.
- Podpory samostatného bydlení.
Osoby se stěhují z ústavů do prostředí, které je pro ně více přirozené, aby zde mohly žít plnohodnotný život. Dochází k postupnému přechodu (TRANSFORMACI) od pobytových sociálních služeb ke službám komunitního typu.
Služby se zaměřují na individuální podporu života těchto osob.
I přesto určitá část uživatelů současných pobytových služeb však nebude schopna do nového typu služeb přejít. Budou zůstávat a nadále využívat péče v pobytových sociálních službách typu domov pro seniory, domov pro osoby se zdravotním postižením či domov se zvláštním režimem.
Naštěstí i v těchto službách dochází ke změnám – např. ve vybavení, snížení počtu obyvatel budov, bytů, režimu a způsobu života, aj. V centru zájmu zůstává uživatel a snaha, aby se jeho život vyrovnal co nejvíce životu v přirozeném prostředí.
Zdroje:
MPSV – Transformace sociálních služeb
MPSV – Standardy kvality sociálních služeb.
Autor: EMO
Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431