Skyle je první zařízení pro oční ovládání iPadu na světě.

Nabízí ideální řešení pro lidi s postiženími jako je dětská mozková obrna, ALS, Rettův syndrom nebo poranění míchy. 

Hlavní částí zařízení Skyle je kryt, do kterého uživatel zasune svůj iPad Pro. Kryt je vybaven kamerou, která sleduje oči uživatele a dokáže velmi přesně sledovat směr pohledu uživatele.

V App Store najdou uživatelé speciální aplikaci Skyle (lze ji stáhnout jen pro iPad Pro), která poskytuje propojení mezi tabletem a krytem s integrovanou kamerou pro oční navigaci. Tento kryt je napájen přímo z baterie tabletu, takže nepotřebuje další zdroj energie. V případě potřeby může uživatel vedle systému sledování očí využívat i další polohovací zařízení (například myš).

Ke krytu lze také připojit externí spínač, který umožní uživatelům simulovat operace kliknutí, poklepání nebo přetažení, které se standardně provádějí dotykem na displej. Lze také využít systém Dwell Click (automatické klikání), anebo funkce asistovaného přístupu (Assistive Touch Accessibility) dostupné v Nastavení iOS.

Zařízení Skyle lze využít pro:

  • potřeby augmentativní a alternativní komunikaci (GoTalk NOW, Grid Player, Grid for iPad, Symbol Talk atp.)
  • ovládání prostředí a okolí (např. ovládání televize, hudby, světel, oken, žaluzií, polohování postele)
  • komunikaci prostřednictvím e-mailu(Outlook, Gmail, Yahoo, Mail od Apple)
  • používání sociálních médií(Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn)
  • využití komunikačních aplikací (WhatsApp, Messenger, Slack, Viber)
  • výuku, hraní her, poslouchání hudby, sledování filmů i televize, četbu e-knih, publikování textů …. a mnohem, mnohem více.

Skyle stojí 69 900 Kč, v kompletu s iPad Pro 3. generace a aplikacemi pro alternativní komunikaci 98 900 Kč. Je ale možné požádat o příspěvek státu na jeho pořízení.

Zařízení Skyle u nás prodává olomoucká společnost PETIT. Jak Skyle vypadá, jak se snadno nastaví a používá, velmi názorně ukazuje video.

Autor: Jaroslav Winter