Nevidomý manželský pár bojuje za adopci

ČT 1 24. 2. 2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

První nevidomý manželský pár v tuzemsku hodlá u soudu vybojovat možnost, osvojit si dítě. Manželé Peterkovi o to usilují 2 roky. Na úřadech ale neuspěli a odvolání zamítlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka ČT: Peterkovi v novém, větším bytě. Přestěhovali se, aby se vešli, až jich, jak doufají, bude víc než 2.

Oleg PETERKA, nevidomý žadatel o adopci: Když se nám podaří adoptovat dítě, tak tady bude jeho dětský pokoj.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka ČT: Oleg provozuje v Opavě vlastní masérský salon. Miloslava je doma s pejsky. Že by se o dítě zvládli postarat, o tom jsou přesvědčeni.

Miloslava PETERKOVÁ, nevidomá žadatelka o adopci: To dítě bude mít mámu, tátu, bude mít lásku, bude zázemí, bude mít prostě všechno.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka ČT: V Česku žijí minimálně desítky nevidomých, kteří úspěšně vychovávají své biologické děti a možná je i adopce párem, kdy jeden vidí a druhý ne. Peterkovi jsou ale prvním, kompletně nevidomým párem, který chce adoptovat, a budou o to bojovat i u soudu.

Lucie BÖHMOVÁ, Krajský soud v Ostravě: Potvrzuji, že soud takovou žalobu eviduje. V současné době činí úkony směřující k tomu, aby mohl rozhodnout ve věci.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka ČT: Díky nim Peterkovi vědí, že má cenu bojovat. Dietmar Janoschek a Elfriede Dallingerová z rakouského Linzu. Už jednou uspěli,  stát se ale odvolal. Teď soud rozhodl znovu, diskriminaci odškodní, adopci ale nepovolí.

Dietmar JANOSCHEK, nevidomý žadatel o adopci, Linz, Rakousko: Nenecháme se umlčet dvěma tisíci eur namísto dítěte, a proto jsme se odvolali k nejvyššímu soudu ve Vídni.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka ČT: Adopce dětí nevidomými páry se i jinde ve světě prosazuje jen pozvolna. Například ve Spojených státech nebo ve Velké Británie už ale taková osvojení podporují speciálními programy. To Peterkovi nevyžadují, chtějí jen dostat šanci, být úplnou rodinou. Když neuspějí v Česku, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva.

Marta Pilařová, Česká televize.
       

©2000-2015 Alfa Human Service