Domácí péče prospěje klientům i jejich rodinám

Radniční listy 24. 2. 2014

Umožnit klientům setrvat co nejdéle v jejich domácím přirozeném prostředí a podpořit je v udržení samostatnosti, soběstačnosti a sociálním začleňování tak, aby i nadále žili důstojným a plnohodnotným životem. To je posláním nestátního zdravotnického zařízení s názvem Pomadol, které letos oslaví dvacet let působení.

Agenturu domácí péče Pomadol tvoří tým odborných pracovníků, registrované zdravotní sestry, porodní asistentky, rehabilitační pracovníci, sociální pracovnice a pečovatelky. "Poskytujeme komplexní zdravotní péči a pečovatelskou službu v domácím prostředí klienta. Návaznost a úzkou spolupráci zdravotní a pečovatelské služby považujeme za základ kvalitní péče o zdravotně postiženého člověka," popsala ředitelka agentury Taťána Sklenáková s tím, že zdravotní péči může předepsat po hospitalizaci klienta v nemocnici na 14 dní nemocnice, poté je třeba se obrátit na praktického lékaře, který domácí zdravotní péči potvrdí.

Co je zdravotní a co sociální péče?

"Zdravotní péčí je například odběr krve, aplikace injekcí, infuze, ošetření ran a dekubitů, rehabilitace, péče o permanentní katetr, stomie a nově jsme zařadili i výkon pro katetrizaci mužů a peritoneální dialýzu. To je proces, při kterém lze zůstat v domácím prostředí a klient nemusí docházet na dialýzu do nemocnice," vysvětlila Sklenáková.

V současné době se tvoří koncept dlouhodobé péče, který by měl přesněji vymezit kompetence zdravotních výkonů oproti pečovatelským úkonům. Spornou záležitostí je např. hygienická péče a výměna inkontinentní pomůcky. "Považujeme za nutné, aby v případě zdravotních komplikací byla tato péče považována za zdravotní výkon. V případě nejasností nabízíme osobní bezplatnou konzultaci a poradenství v prostorách agentury Pomadol v Dobnerově ulici 26, od 7 do 15 hodin," vyzvala ředitelka. Pečovatelská služba je hrazená z Příspěvku na péči, o který si klient musí zažádat na Úřadu práce.

Mobilní hospic i péče po porodu

Agentura Pomadol nabízí též službu "mobilního hospice", která umožňuje zůstat doma v přítomnosti svých blízkých i v posledních chvílích života. Tuto službu je třeba rovněž žádat u praktického lékaře. Pomadol spolupracuje s onkologickou klinikou a s centrem léčby bolesti při Fakultní nemocnici Olomouc.

"Zaměřujeme se ale také na ženy před porodem i po něm v podobě návštěv porodní asistentky. Ty jsou rovněž hrazeny zdravotní pojišťovnou. Péči o matku a dítě doplňuje Baby club Vodníček zabývající se plaváním kojenců, batolat a předškolních dětí. Součástí nabídky je i mateřské centrum," uzavřela Taťána Sklenáková.

Bližší informace k nabízeným službám získáte na www.pomadol.cz, na telefonech 585 411 742, 739 329 921 či e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

©2000-2015 Alfa Human Service