Tisíce lidí ročně podstoupí amputaci. Zbytečně!

Náš Zlín 17. 2. 2014

Osm tisíc lidí v Česku přišlo vloni zbytečně o nohu, tvrdí diabetologové. Přitom stačilo, aby se včas dostali k odborníkům. Pacienty sužují otevřené rány a palčivá bolest připomínající drát zarytý do lýtka. A příznaky nemoci, kterou trpí také prezident Miloš Zeman, mohou být ještě horší. Lékaři jen v roce 2012 evidovali 43 248 pacientů s onemocněním známým jako diabetická noha, 10 425 lidí nakonec o nohu přišlo. Mnozí z nich ale trpí zbytečně.

"Včasnou diagnózou a účinnou léčbou je možné zabránit amputacím až v 80 procentech případů," zdůrazňuje zlínský lékař Emil Záhumenský, jeden z předních českých specialistů.

V celém Česku funguje pouze dvaatřicet specializovaných pracovišť. Jedno z nich vede Emil Záhumenský ve zlínském lékařském domě Ormiga.

Dalším rozvojem podobných zařízení by se podle něj dalo zabránit nejen osobním tragédiím, ale ušetřily by se i velké částky vynakládané na léčbu. "Setkáváme se mnohdy s příliš radikálním přístupem chirurgů nebo špatným načasováním léčby. Velmi časté jsou také vážné nedostatky v obouvání diabetika," říká Emil Záhumenský. Jeho lékařské centrum se zapojilo do programu MDM terapie, která využívá moderní metody fyzikální léčby. "Vybrali jsme pacienty, kterým se dlouhodobě nehojily rány na nohou a hrozila jim amputace. Výsledky jsou velmi nadějné," dodává lékař.

"Před třemi lety se můj stav dramaticky zhoršil. Postupně jsem přestal cítit nohy a začaly mě trápit palčivé bolesti a křeče. Když jsem podstoupil léčbu u doktora Záhumenského, už v její polovině jsem cítil výraznou úlevu. Bolesti se od té doby nevrátily," dodává pacient František Hauverland.

©2000-2015 Alfa Human Service