Věří, že Eliška bude zase chodit. I díky víčkům

Mladá fronta Dnes 17. 2. 2014

Je to jako nějaká nová mánie. Stovky domácností přestaly vyhazovat plastová víčka od PET lahví. A vyzývají další, aby je také schraňovali. Věří, že tím pomohou postiženým dětem. Doufá v to i tříletá Eliška z Blanska.

BLANSKO Jsou malá a kulatá a lidé je sbírají po tisících. Sběrná místa jsou ve školách, školkách i v obchodech. Většinou i s fotografií a příběhem dítěte, které mělo v životě smůlu. Právě plastová víčka mají rodičům postižených dětí pomoci vydělat peníze na drahou léčbu.

Jen brněnský výkupce víček eviduje podobných sbírek desítky.

Na pomoc víčkománie nyní vsadila i Šárka Adámková, maminka tříleté Elišky z Blanska. Poprosila přátele, ti oslovili své známé, další lidé se mobilizují přes sociální sítě. A všichni sbírají. Sklep i byt dvaatřicetileté ženy se už proměnily ve skladiště pytlů s plastovými vršky. Jejich prodej by měl mladé matce samoživitelce pomoci zaplatit léčbu ve specializovaném sanatoriu v Klimkovicích u Ostravy. Žena věří, že díky ní bude její dcera znovu běhat.

Narodila se brzy. A pak jí zaskočilo jídlo

"Když byl Elišce rok a půl, zaskočilo jí sousto, přestala dýchat. Oživovali ji skoro deset minut a ani po převozu na ARO nebylo jasné, jestli to Eliška vůbec přežije," popisuje nejhrůznější okamžiky svého života mladá matka. Oživování totiž zkomplikovalo to, že holčička v té chvíli ještě neměla zašitý otvor v krku po tracheotomii, a tím kyslík unikal.

"Eliška se narodila devět týdnů před termínem, kvůli potížím s polykáním jsem ji krmila přes vývod z bříška hadičkou rovnou do žaludku. Postupně se ale jako větší problém ukázalo, že zapomíná dýchat, tak přišla na řadu i tracheotomie a musela dýchat přes trubičku v krku," vykresluje složité začátky. Malá bojovnice se postupně naučila jíst i pít, v 16 měsících jí lékaři odstranili i dýchací trubičku. Poté měli zašít i zbylý otvor. Týden před operací se ale Eliška začala dusit soustem a upadla do kómatu.

"Z relativně normální holčičky, která běhala a zlobila, jsem najednou měla bezvládně ležící miminko, které mělo všechny končetiny zkroucené v křeči a nebylo ani schopné navázat oční kontakt," líčí Adámková. Bylo jasné, že mozek je poškozený. Až po měsících v nemocnicích mohla Eliška s diagnózou dětská mozková obrna domů.

"Lékaři řekli, že další vývoj bude záviset jen na tom, co a jak se nám podaří rozcvičit," popisuje matka situaci z předloňského léta. Od té doby Eliška prodělala několik pobytů v léčebnách v Košumberku a v Boskovicích. Nyní už dýchá sama a znovu se může začít učit mluvit.

"Zatím pouze žvatlá, ale dokáže chytnout třeba rohlík a včera dokonce nakreslila svůj první obrázek," pyšně líčí Adámková.

Výraznější zlepšení by mohl přinést pobyt ve specializovaném sanatoriu v Klimkovicích, kde při léčbě podobně postižených dětí využívají takzvanou nuceně navozenou terapii. Pobyt by se měl ideálně opakovat alespoň dvakrát ročně, což ale pojišťovna nehradí.

Šárka Adámková proto zkouší získat peníze sběrem víček z PET lahví. Hlavně díky Facebooku se do sbírání zapojují stále další a další známí, ale také firmy. Z nich víčka poputují do brněnské firmy Hottech, která vršky vykupuje. Eliška, která se po otci jmenuje Kabátová, tam už má registrovaný svůj speciální účet.

"Je jedno, kdo víčka přiveze, dáme mu potvrzení, že je odevzdal a peníze posíláme konkrétnímu dítěti přímo na jeho účet," popisuje majitel Hottechu Petr Horký. Jeho společnost aktuálně registruje asi čtyřicet charitativních sbírek pro postižené děti. Pouze ony mají bonusovou cenu 6,50 korun za kilogram, normálně se platí čtyři koruny.

Eliška má také zřízený transparentní účet. "Dárci posílají desetikorunu i tisícovku, každý vidí, kdo co poslal a kolik je tam peněz. Sama jsem překvapená, odezva je úžasná, víčka už pro nás sbírají snad stovky lidí, na účtu máme za týden 30 tisíc korun," líčí Šárka Adámková. 
       
        Dětská mozková obrna * Dětská mozková obrna je soubor poruch vývoje oblastí mozku či jejich poškození v raném vývoji. Projevuje se zejména poruchami hybnosti, ale i poruchou psychických funkcí, zraku či sluchu. * DMO se nedá vyléčit. Díky včasné a vhodné léčbě lze ale dosáhnout zlepšení a pacienti mohou vést téměř normální život. Léčbu poskytuje třeba Sanatorium v Klimkovicích. Jedna kúra stojí desítky tisíc korun, ideální je opakovat ji minimálně dvakrát ročně, což ale pojišťovna nehradí. * Víčka z PET lahví, ale i další plastová víčka, uzávěry, držáky či vršky lahví od piva vykupuje firma Hottech sídlící na Tovární ulici v Brně. Přivézt je tam může každý, nahlásí jméno dítěte a firma pošle peníze na účet. Za kilogram víček lze získat 6,50 korun, vytříděná červená se vykupují za 8 korun. Víčka se dále zpracovávají (kompostéry, blatníky, geodetické body). * Elišce Kabátové lze i přímo přispět na účet 2100543917/2010.

©2000-2015 Alfa Human Service