Nevidomá matka spatřila své dítě

TV Barrandov 9. 3. 2015

Denisa JEŘÁBKOVÁ, moderátorka: Poprvé spatřit svoje dítě. Okamžik, na který nikdy nezapomene žádná maminka. A teď si představte, jak se asi cítí nevidomá žena, která ví, že dítě jen těžko někdy uvidí. 

Petr PŘEVRÁTIL, moderátor: A přesto to možné je. Ukážeme vám elektronické brýle, díky kterým budou moci nevidomí lidé v budoucnu téměř normálně vidět.

Martin ŠTĚRBA, redaktor: Díváte se do tváře Kathy Beitz. Zrak ztratila už jako malá holčička a od té doby žije prakticky ve tmě. Když otěhotněla, moc si přála, aby v eden porodu mohla své miminko vidět. Zdánlivě nemožné se ale díky novým technologiím povedlo.

Kathy BEITZ, nevidomá matka: Bylo to první dítě, které jsem v životě viděla a bylo to moje dítě. Byl to krásný pocit, poprvé jsem také viděla svého manžela a doslova jsem se do něj zamilovala.

Martin ŠTĚRBA, redaktor: Brýle spojují fotoaparát s moderními technologiemi a tak umožňují lidem vidět. Podobný příběh jako Kathy zažil nedávno osmašedesátiletý Američan Allenu Zderad, který mohl po deseti letech vidět svojí ženu.

Raymond IEZZI, oční chirurg: Pan Zderad prožívá to, čemu říkáme umělé vidění, je jiné, než cokoliv co dosud zažil, je to něco jako světelné body na tabulích s výsledky na baseballu.

Martin ŠTĚRBA, redaktor: Technologie postupně přichází i k nám a nemusí být tak úplně nedostupné.

Josef CERHA, ředitel Tyfloservisu: Tak, brýle jsou zapnuty a evidentně v prostoru před nimi je nějaká překážka, která se projevuje vibrováním obrouček a on je i částečně slyšitelné. Jsou to zařízení, která vlastně napodobují orientační schopnost netopýrů, vydávají určité vlny, ty vlny se odrážejí od překážek, vrací se zpátky k tomu zařízení, to je nějakým čidlem vnímá, vyhodnocuje a převádí do vnímatelné podoby, ať už do vibrací, že se tady něco chvěje, nebo do slyšitelného zvuku.

Martin ŠTĚRBA, redaktor: Elektronické brýle ale rozhodně nejsou levné, zatímco ultrazvukové vyjdou zhruba na pět tisíc korun, ty, které nevidomým takřka vrátí zrak, vyjdou i na několik milionů. Odborníci se shodují, že na konci jednadvacátého století bude zcela běžné, aby nevidomí občané například díky podobným brýlím nakonec viděli. Díky nim budou moci vidět svojí rodinu, nebo místa, kudy normálně chodí. Pro Televizi Barrandov - Martin Štěrba.
       

©2000-2015 Alfa Human Service