Jak na roztroušenou sklerózu? Cvičením! Aktivní přístup k nemoci podpoří 24hodinový maraton

prazskypatriot.cz 3. 3. 2015

Celý den a noc nepřetržitého cvičení – tento výkon předvedou o víkendu pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Startuje 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2015. K Průhonicím u Prahy se postupně připojí dalších jedenáct měst, nově i týmy ze Slovenska a Švýcarska. Pacienti, jejich příbuzní a lékaři budou cvičit v kruhovém tréninku za asistence fyzioterapeutů.

Letos předběžně přislíbilo účast přes 700 lidí. Sportovně dobročinná akce se koná již po čtvrté a hlavním organizátorem je Nadační fond IMPULS. "Maraton MaRS je organizován jako skládačka, složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice, města spolu komunikují pomocí telemostů," uvedla Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu Impuls, který spravuje celostátní Registr pacientů s roztroušenou sklerózou – ReMuS.

"Dříve lékaři pohybovou aktivitu pacientům zakazovali, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z nejčastějších a nejvíce limitujících příznaků. Dnes už víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a že při dlouhodobé změně životního stylu lze tyto příznaky zmírnit. Důležité je ušít pacientům program na míru a motivovat, aby je cvičení bavilo," uvedla fyzioterapeutka Lucie Suchá, která iniciovala vznik MaRSu.

Maraton odstartuje v Sokolovně v Průhonicích v pátek 6. března v 17 hodin a skončí v sobotu odpoledne. Účastníci se tak během 24 hodin střídají na různých stanovištích – posilovacích strojích, rotopedu, veslařském trenažéru, chodících pásech, balanční pomůcce bosu nebo míčích.

Letos poprvé si budou moci maratonci vyzkoušet v rámci doprovodného programu i kognitivní rehabilitaci pomocí softwaru HAPPYneuron BrainJogging. Cvičení pomocí počítače trénuje paměť, logické myšlení, koncentraci a mnohé další a každý tým i jednotlivec se bude moci zapojit do utkání o nejaktivnějšího hráče.

K pražským Průhonicím se postupně, vždy na několik hodin, připojí lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad a z Ústí nad Orlicí, ze zahraničí budou cvičit týmy ze slovenských Piešťan a švýcarského Valens.

Vznik maratonu se datuje do roku 2012, autorem nápadu jsou sami pacienti. Zatímco prvního ročníku se zúčastnilo 84 lidí, loni jich už cvičilo 630. I letos přijedou účastníky podpořit známé osobnosti – v Praze zavítá do Průhonic například tým basketbalistek z USK Praha, basketbalový reprezentant Pavel Miloš, hráči amerického fotbalu Prague Black Panthers, herci Tereza Brodská, Jan Čenský, Radim Fiala či Ivana Jirešová.

"Podat vrcholový výkon však není to hlavní, o co při této akci jde. Cílem maratonu je nejenom motivovat pacienty k tomu, aby se naučili pravidelně cvičit, a navíc nám maraton také pomůže vybrat peníze na rehabilitační pomůcky, které zdravotní pojišťovna nehradí. Například v Praze se již podařilo získat více než 144 tisíc korun," podotkla Aurin Nedbalová.

MaRS veřejnosti také ukazuje, že pokud se lidé s diagnózou roztroušené sklerózy začnou včas a správně léčit, udrží se déle aktivní. Celkem v České republice trpí roztroušenou sklerózou přibližně 17 tisíc lidí

©2000-2015 Alfa Human Service