Povinnost očkovat děti platí

ČT 1 23. 2. 2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Stát může dál nařizovat očkování dětí. Pokud se rodiče nebo jiní zákonní zástupci povinnosti vyhnou, stále jim hrozí až desetitisícová pokuta. Verdikt vynesl Ústavní soud.

Ludvík DAVID, soudce zpravodaj, Ústavní soud: Naše hlavní argumenty vycházely především z účelu ochrany veřejného zdraví, tedy účelu, který je aprobován ústavním pořádkem i mezinárodními dokumenty.

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: O zrušení povinnosti ho žádali rodiče, kteří po dlouhém sporu museli zaplatit každý čtyři tisíce korun, protože nezajistili očkování potomka hexavakcínou. Plošná vakcinace ale vadí také dalším rodičům a některým imunologům. Podle nich je potřeba individuální přístup.

Pavla MRKVIČKOVÁ, redaktorka: Aspergerův syndrom neboli jedna z forem autismu. Tak zní diagnoza jedenáctiletého Jana. Podle matky se u něj příznaky začaly projevovat po povinném očkování. Druhé dítě, sedmnáctiměsíční Miu, proto zatím neočkovala.

osoba: S komínkem bác.

osoby: Bác.

Eva VAŠICOVÁ:  Máme obavy o to, co by se stalo, kdybychom Mienku naočkovali v řádném termínu tak, jak je stanoveno zákonem. Zatím máme odklad a uvidíme, jestli vůbec očkovat budeme.

osoba: Řekni, kam jedeš, že jdeš nakupovat čokoládu do Indie.

osoba:  Čokoládu.

Pavla MRKVIČKOVÁ, redaktorka: Dvouletý cestovatel Mikuláš zatím očkovaný také není. Pro jeho matku byla hlavním argumentem přirozená imunita. Od narození měl jen jednou rýmu a jednou afty.

Iva STRNADOVÁ: Vlastně vůbec nezná svoji lékařku, protože tam vůbec nemusíme chodit a já to přičítám zčásti i tomu, že není zatím očkovaný.

Pavla MRKVIČKOVÁ, redaktorka: S rodiči, kteří žádají o odklad nebo kteří očkování úplně odmítají, se dětští lékaři setkávají čím dál častěji. Třeba jen v Praze počet neočkovaných dětí od roku 2011 vzrostl téměř třikrát. A pediatrům se to nelíbí.

Jana JÁSZBERÉNYLOVÁ, pediatrička: Ty maminky na Facebooku si sdělují různé zkušenosti a dávají to do souvislosti s výskytem onemocnění. Snažím se jim to vysvětlit a většina maminek mě poslechne.

Vojtěch THON, imunolog, Fakultní nemocnice u sv. Anny: Na místě je vždycky individuální přístup a ten musí vycházet od toho lékaře toho dítěte.

Pavla MRKVIČKOVÁ, redaktorka: A další Mikuláš. Na rozdíl od toho prvního už je ale očkovaný. 

Veronika PROVÁZKOVÁ: My jsme se nerozhodovali, určitě jsme byli pro očkování a vzhledem k tomu, že situace je taková, jaká je, tak jsme to neřešili žádným odkládáním, ničím takovým, šli jsme do toho prostě rovnou.

Pavla MRKVIČKOVÁ, redaktorka: Dnes tak malý Mikuláš dostal v řádném termínu třetí dávku hexavakcíny. Stejně jako většina dalších dětí. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví je v současné době proočkovaných asi devadesát pět procent populace. Pavla Mrkvičková, Česká televize.
       

©2000-2015 Alfa Human Service