Poznáte Aspergerův syndrom?

TV Barrandov 18. 2. 2015

René HNILIČKA, moderátor: Dnešní den je mezinárodním dnem Aspergerova syndromu, tedy varianty autismu, která lidem brání v komunikaci a zvládání i zcela běžných situací. Lidí postižených tímto syndromem u nás přibývá a naše společnost si s tím podle odborníků neumí poradit.

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, moderátorka: Na Aspergerův syndrom začátkem ledna upozornil případ mladé Viki, která boj s tímto postižením vzdala a dobrovolně ukončila svůj život. V podobné situaci jako ona je dnes i Pavel Braun, který navíc vyrůstal bez rodičů a žil v dětském domově.

Eva SKALICKÁ, redaktorka: Sedmadvacetiletý Pavel dnes žije v azylovém domě v Kralupech nad Vltavou. Ten ale bude muset kvůli věku zanedlouho opustit. V rodině bohužel zázemí nenajde, v jedenácti letech skončil v dětském domově.

Pavel BRAUN, postižený Aspergerovým syndromem: To pro mě byl hroznej šok, problém a jakoby problém, s kterým jsem se jakoby dodneška nějak nevyrovnal, no, že jako bez toho zázemí, že je to strašně těžký, kór když jako ještě mám tenhle problém, kterej mě jakoby úplně zadupe a uzemní.

Eva SKALICKÁ, redaktorka: Pavel se dlouhodobě nedokáže začlenit do společnosti. Zažil šikanu ve škole, vzdal se lásky i vysněné práce v oblasti programování.

Pavel BRAUN, postižený Aspergerovým syndromem: Trápěj mě úzkosti, že mě to donutí prostě udělat jakoby, dělat jakoby v podstatě nekvalifikovanou práci za minimální mzdu.

Eva SKALICKÁ, redaktorka: To by mohl dorovnávat invalidní důchod, který mu ale posudkový lékař zamítl s tím, že jsou potřebnější pacienti a tak se Pavel snaží těžkou životní situaci překonávat alespoň svým nadáním.

Eva SKALICKÁ, redaktorka: No tak tohle je azylovej dům, kterej je napůl cesty, kde jakoby bydlím, tady jsou jakoby ty dveře, kterejma scházím.

Michal ROŠKAŇUK, zakladatel sdružení Adventor: Případ takovejch osob, jako je Pavel Braun je velice častý, protože tyto osoby tím, že se nedokážou prosadit tak jako jiní, tak mají problém se uplatnit na trhu práce, mají problémy ve vzdělávacím systému.

Martina BERDYCHOVÁ, poslankyně: Diagnóza poruchy autistického spektra je v naší společnosti velice rozšířená a je to velký problém, který by se měl konečně začít komplexně řešit.

Eva SKALICKÁ, redaktorka: Aspergerovým syndromem je jen u nás postiženo víc než sto tisíc lidí. Situaci by mohla řešit nově vzniklá odborná skupina pod záštitou vlády. Mezi prvními navrženými kroky je například zřízení instituce koordinátora. Ten by měl nemocným pomáhat s komunikací s odbornou veřejností i ve světě sociálních služeb. Pro Televizi Barrandov - Eva Skalická.
       

©2000-2015 Alfa Human Service