Komplikace pro handicapované děti

TV Barrandov 17. 2. 2015

Denisa JEŘÁBKOVÁ, moderátorka: Desítky až stovky rodin s handicapovanými dětmi čelí absurdní situaci. Kvůli novému občanskému zákoníku totiž nemohou používat auta, na která dostali peníze od státu.

Petr PŘEVRÁTIL, moderátor: Vozy jim tak celé měsíce zbytečně stojí před domem. Problematická situace teď komplikuje život i dvěma rodinám z Olomouce.

Adam NOVOTNÝ, redaktor: Bez pomoci si nedojde na toaletu, nerozváže si tkaničky a sám se ani nenají. Ve čtrnácti letech nemluví a chodí jen s pomocí ostatních. Ondra je kvůli dětské mozkové obrně naprosto závislý na péči druhých.

Karla KOBEROVÁ, maminka Ondřeje: Na všechno je třeba dohlídnout, na jídlo, pokud jde na záchod, v noci má pleny, no je potřeba ho stále hlídat.

Adam NOVOTNÝ, redaktor: A téměř totožná situace je i u Petrových, kteří také žijí v Olomouci. Těm se před třinácti lety narodil zdravý Martin, ve třech měsících ale onemocněl zánětem mozku, kvůli kterému navíc téměř přestal slyšet.

Miroslav PETR, otec Martina: Byla to otázka jednoho týdne, kdy se nám život velmi rapidně změnil. Syn Martínek skončil po tom tedy s výrazným postižením mozku, v současné době má i farmakorezistentní epilepsii. 

Adam NOVOTNÝ, redaktor: Obě rodiny teď spojuje jedno, potřebují auto, na které dostali peníze od státu. Příjemce sociální dávky jsou ale handicapované děti, nikoli jejich rodiče. V registru vozidel proto musí být uvedeno jako majitel právě dítě a to přihlášení vozidla zdržuje.

Karla KOBEROVÁ, maminka Ondřeje: Je třeba žádat soud o schválení právního úkonu za nezletilého. Je potřeba napsat žádost, odevzdat a čekat a čekat.

Adam NOVOTNÝ, redaktor: Auto mohou Koberovi používat už jen týden, poté jim vyprší platnost převozních značek a budou muset čekat na rozhodnutí soudu. To může trvat i několik měsíců. Jak informuje aktuální vydání časopisu Týden, problémům by se dalo zčásti předejít tím, že se rodiče handicapovaných dětí s potřebnými dokumenty obrátí na soud a to ještě před nákupem vozu.

Václav KRÁSA, předseda; Národní rada osob se zdravotním postižením ČR: Ti lidé mohou požádat o takzvaný institut předběžného opatření, to ale zase stojí deset tisíc korun.

Adam NOVOTNÝ, redaktor: Podle ministerstva spravedlnosti je nový občanský zákoník ale v řešení tohoto problému vstřícnější, než předchozí a souhlas soudu navíc chrání dítě.

Kateřina HROCHOVÁ, mluvčí Ministerstva spravedlnosti: Se vyžaduje souhlas soudu u motorových vozidel, které nemají zanedbatelnou hodnotu. Pokud by došlo k nákupu staršího vozidla, tak ten souhlas by nemusel být vyžadován.

Adam NOVOTNÝ, redaktor: Problém by mohla vyřešit novela občanského zákoníku.

Václav KRÁSA, předseda; Národní rada osob se zdravotním postižením ČR: Kdyby se právě udělovala výjimka při zápisu do registru motorových vozidel u těch osob mladších osmnácti let.

Adam NOVOTNÝ, redaktor: Desítkám rodin včetně té Martina a Ondry teď nezbývá než doufat, že se podaří prosadit pozměňovací návrh.

Pro Televizi Barrandov - Adam Novotný.
       

©2000-2015 Alfa Human Service