V českých lékárnách chybějí léky. Mizejí za hranice

Hospodářské noviny 12. 2. 2015

Pokud by lék pravidelně neužívala, ohrozila by nejenom sebe, ale také miminko, které právě nosí. Trpí totiž nebezpečnou žilní trombózou, která může kdykoliv přerůst v plicní embolii. Přesto se dvaatřicetiletá Andrea Procházková ptá po medikamentu Fraxiparin marně. V řadě českých lékáren chybí. Stejně jako stovky dalších přípravků.

Důvod? Distributorům se vyplatí lék zpeněžit za hranicemi České republiky. Zvlášť nyní, když je koruna po intervenci České národní banky oslabená, díky čemuž je výdělek pro tyto firmy ještě větší. Podle oslovených odborníků vzrostly zisky distributorů s léky nejméně o deset až patnáct procent.

Nejsou ani běžné léky "Léků, které na českém trhu chybějí, je skutečně stále více. Problém s výpadky léků prohloubila událost, od které by to nikdo nečekal – intervence České národní banky a oslabení koruny," potvrzuje poslanec a současně farmaceut Jiří Skalický (TOP 09).

Situaci dokresluje konkrétními čísly: zatímco ještě před čtyřmi lety vyvezli distributoři léky za 4,3 miliardy korun, v loňském roce už to bylo téměř o miliardu víc.

Jakmile se totiž nůžky mezi cenami v Česku a v zahraničí kvůli slabší koruně rozevřely, vyvolalo to dva efekty: české lékárny mohly nakoupit za předem daný balík peněz mnohem menší počet náhle dražších zahraničních přípravků. Výběr medikamentů se tedy pacientům snížil. Léky se pak ale zároveň staly ještě lákavějším soustem pro firmy, které se živí jejich přeprodáváním do zahraničí. Tam jsou totiž najednou přípravky v porovnání s Českem ještě dražší.

"V lékárnách tak začaly chybět i přípravky na naprosto běžné choroby. Například léky MicardisPlus na vysoký krevní tlak, Protazin na alergie nebo Klacid na infekce," potvrzuje také viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Za hranice ovšem podle něj mizí i takzvané "centrové" léky na rakovinu, roztroušenou sklerózu nebo revmatoidní artritidu. Ty jsou velmi drahé – jediné balení přijde na tisíce korun. Distributorům se tudíž vyplatí s nimi obchodovat. Kam se léky poděly?

Léky končí podle odborníků nejčastěji v Německu. "Tam putuje dokonce jedenáct procent všech reexportovaných balení z České republiky a Slovenska," přibližuje osud těchto přípravků expert na lékovou politiku Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm. Ta zpracovává mimo jiné i analýzy trhu s léky. Typickými dovozci léků jsou podle něho také Švédsko nebo Velká Británie.

Řada pacientů už proto začala hledat východisko z mizerie na internetu. Buďto se snaží objednat si léky z některé zahraniční online lékárny, nebo se pokoušejí pilulky získat od lidí, kteří léky nabízejí v diskusích na zdravotnických webech. "Objednat" tu lze prakticky cokoliv: od antikoncepce přes viagru až po antidepresiva.

"Na jednom webu jsem svůj lék v nabídce viděla. Když jsem se ale na to ptala svého lékaře, raději mi předepsal něco jiného," přiznává těhotná pacientka Andrea Procházková. Podle bývalého šéfa lékového ústavu Martina Beneše mohou být totiž pilulky z webu nebezpečné. "Může jít o padělky. Nikdo si nikdy nemůže být jistý, odkud se léky vzaly a kdo je prodává," varuje před podobným nákupem také Beneš. Ministerstvo zdravotnictví by se proto podle něj mělo snažit s reexporty vypořádat.

Vedení resortu určité řešení opravdu připravovat začalo. Ve spolupráci s lékovým ústavem chce předložit novelu zákona, podle které by byly pilulky v českých lékárnách pod větším drobnohledem. "Líbí se nám model, který zavedli na Slovensku. Lékový ústav bude bedlivě sledovat trendy výrobních výpadků a omezení kapacit a bude je dávat do souvislosti. Na základě toho bude přijímat opatření," prozradil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Novelu zákona by měli dostat poslanci na stůl ještě letos.

Jenomže podle některých poslanců novela dlouhodobé řešení nepřinese. "Nejde o systémové řešení, ale krátkodobé zalepení problému," říká Jiří Skalický. Mnohem účinnější by podle něj bylo zavést jednotnou cenu a úhradu všech léků a současně srovnat ceny pilulek se zahraničím. "V zákoně by se potom ukotvilo, že by byli výrobci povinni vrátit určité procento z ceny léku ve formě bonusu pojišťovnám. Museli by také zaručit dostupnost léku na trhu," popisuje svou vizi farmaceut.

NEDOSTATKOVÉ ZBOŽÍ

  • MicardisPlus (na vysoký krevní tlak)
  • Twynsta (vysoký krevní tlak)
  • Fraxiparine (trombózy a plicní embolie)
  • Protazin (alergie)Klacid (infekce)

Zdroj: Česká lékárnická komora

Více k tématu čtěte na Aktuálně.cz

O autorovi: Veronika Rodriguez, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

©2000-2015 Alfa Human Service