Inzulin zachraňuje život 90 let

5plus2 6. 2. 2015

O cukrovce se hovoří jako o epidemii 21. století. Na území kraje s nemocí bojuje přes 100 tisíc lidí.

Máte cukrovku, zaslechne ročně od lékaře kolem 16 000 nových pacientů. Téměř vždy se jedná o diabetes 2. typu. "Málo pohybu, nepravidelné jídlo a nadměrný stres jsou hlavní faktory ovlivňující masivní nárůst tohoto onemocnění," zdůvodňují odborníci. Napodobit způsob, jakým zdravý lidský organismus hospodaří s glukózou (jednoduchým cukrem), je obtížné. Aby cukr mohl vstoupit do buňky, je zapotřebí inzulin. Jeho produkce stoupá po každém jídle, při každé fyzické námaze – velmi rychle a v takovém množství, jaké tělo potřebuje. Pokud to tak nefunguje, vzniká cukrovka.

"Pak buď inzulin chybí, jako je tomu u diabetu 1. typu, anebo jsou buňky vůči němu rezistentní u mnohem častějšího diabetu 2. typu," vysvětluje opavský diabetolog a primář Radomil Pluschke.

Zatím poslední pokrok představují tzv. inzulinová analoga, tedy biosynteticky připravené napodobeniny inzulinu. Dělí se mimo jiné podle délky účinku. "U inzulinových analog je mimo jiné vyzdvihována jejich váhová neutralita. Dobře léčení pacienti nemají tendenci přibírat na váze," uvádí Pluschke. Chválí rovněž včasný nástup účinku inzulinu po aplikaci a možnost jíst prakticky okamžitě po jejím použití. "Statisticky i klinicky je významně nižší četnost hypoglykemií. Zdůraznil bych i snadnou manipulaci dávek inzulinu dle sebeměření." Když je cukru v krvi trvale mnoho, je to špatně, protože pacientovi hrozí velké komplikace: například ztráta zraku, selhání ledvin nebo i mozková mrtvice či infarkt myokardu.

"Rozhodně zde neplatí, že čím níže hladina je, tím lépe. I na druhé straně úžiny, kterou diabetik musí projít, číhá nebezpečí. Léčba inzulinem je obecně nejúčinnější léčba diabetu, nejvíc snižuje hladinu cukru v krvi. To hlavní, čeho se lékaři i pacienti při léčbě inzulinem obávají, je přílišný pokles hladiny cukru – hypoglykemie," říká Adéla Vosádková z www.lecbacukrovky.cz.

Takzvané inzulinové analogy obávanou hypoglykemii způsobují minimálně. "To je důležité, protože opakované závažnější glykemie zvyšují riziko úmrtí." Lékaři upozorňují, že s využitím moderních možností terapie nemusí být délka života u diabetika nijak zkrácena.

"Podmínkou ovšem je, aby se pacient stal expertem na své vlastní onemocnění. Pokud bude chodit do ordinace s přístupem – doktore, tak mě tady máte, dělejte, co umíte – léčba nikdy nebude optimální," upozorňuje Vosádková. (red)

©2000-2015 Alfa Human Service