Hanka a Martin našli zaměstnání díky programu Arkadie Příprava na práci

Teplický deník 3. 2. 2015

Teplice – Lidé se zdravotním postižením jsou typickou skupinou osob znevýhodněných na trhu práce. Z toho důvodu Arkadie v rámci služby sociální rehabilitace vytvořila program Příprava na práci, který má klientům se zdravotním postižením pomoci s nalezením vhodného zaměstnání.

Do programu se zapojilo několik vstřícných firem na Teplicku (například restaurace KFC, CzechPak Manufacturing, s.r.o. – výroba nízkokalorických sladidel, úklidová firma RPM Service CZ a.s.), které na svém pracovišti poskytují praxi našim klientům. Během praxí, na kterých je přítomen asistent Arkadie, zjistíme, který typ pracovních činností našim klientům vyhovuje, a poté jim pomáháme vyhledávat pro ně práci na míru. Práci si díky tomuto programu našli dva další klienti.

Martin byl zapojen do programu po dobu 10ti měsíců. Byl na praxi v několika firmách a nakonec našel uplatnění ve firmě Efler s.r.o. v Koštanech jako dělník ve výrobě. Firma se zabývá výrobou nábytku a komponentůze dřeva. Nevždy však vyjde vhodné pracovní začlenění napoprvé. Hanka si v rámci programu Příprava na práci už jedno zaměstnání našla, ale nakonec se do programu vrátila a hledala si s naší podporou jiné uplatnění. Nyní dostala šanci a pracuje v bistru Bufet.cz v teplické Olympii jako pomocná síla v kuchyni. Oběma při nácviku pracovních činností a při vyjednávání s firmami poskytují podporu asistenti Arkadie.

Firma Efler s.r.o a Bufet.cz jsou dalšími zaměstnavateli, kteří se nebojí být společensky odpovědní. Mohou být tedy inspirací pro jiné firmy, které o zaměstnávání lidí s postižením uvažují, ale zatím se neodhodlali to zkusit. Není se čeho obávat. Lidé se zdravotním postižením se mohou stát plnohodnotnými zaměstnanci, jde jen o to, najít pro ně vhodnou pracovní náplň.

©2000-2015 Alfa Human Service