Na expedici se poperou s přírodou a také s handicapem

Olomoucký deník 28. 1. 2015

Olomouc – Bourat bariéry a zprostředkovat nevšední cestovatelské a sportovní zážitky lidem se zdravotním znevýhodněním. To je jeden z hlavních cílů jarní expedice studentů pátého ročníku Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Začátkem května se dvacetičlenná skupina vydá na desetidenní výpravu do Norska. "Chceme získat odborné zkušenosti při práci s handicapovanými, které bychom mohli dál využít, a to nejen při organizaci dalších podobných expedic. Neměl by to být ojedinělý projekt," sdělila jedna z účastnic Jitka Dostálová.

Studenti zajišťují celou akci vlastními silami, u zrodu myšlenky o cestě do Norska byl student Radim Antel, který je také hlavním autorem obsahové náplně expedice. Na výpravu se chystá celkem dvacetičlenná skupina. Studenti budou v Norsku dělat asistenty a průvodce třem nevidomým a třem osobám na vozíku.

"Vyzkoušíme si intenzivní péči o handicapované. Získáme tak dokonalý přehled o potřebách lidí s podobným postižením nejen v době, kdy tráví svůj volný čas. Chceme bourat bariéry také v pohledu široké veřejnosti na smysl a důležitost pohybových aktivit osob s handicapem. Zároveň bychom chtěli zmapovat úroveň nabídky služeb a množství bariér," pokračovala studentka pátého ročníku.

Společně si vyzkoušejí několikadenní pobyt v drsné severské přírodě, naučí se základům práce se psy nebo rybolovu. Čeká je také raftování či prohlídka historického škuneru Fram, který se zúčastnil výprav k severnímu i jižnímu ledovému pólu. "Studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit mají možnost získat řadu profesních zkušeností, které pak přenesou i do našich podmínek pro budoucí pořádání obdobných akcí v Česku i za hranicemi," řekl odborný asistent Ondřej Ješina.

Desetidenní expedice se uskuteční na začátku května, náklady na ni se pohybují okolo dvou set tisíc korun. Plánovaná trasa výpravy je Rostock – Tanumshede – Oslo – Roros – Trondheim – Aure – Lillehammer – Vejstrup – Olomouc (přes 800 km). Všechny informacez cesty ale i zpřípravjsou na webu www.bezbaexpedice. cz.

"Na cestách budeme od 1. do 10. května a celý projekt chystáme už několik měsíců. Aktuálně zajišťujeme finance, takže uvítáme každého,kdoby nám chtěl jakoukoli částkou přispět. Odměnou pro přispěvatele bude především podíl na pomoci při bourání bariér na cestě za dobrodružstvím pro šest lidí, kterým osud do života postavil překážku – zdravotní handicap," doplnila Jitka Dostálová.

©2000-2015 Alfa Human Service