Cestovce pro vozíčkáře se daří. Nově nabízí i zájezdy pro potravinové alergiky

byznys.iHned.cz 27. 1. 2015

Kancelář Bezbatour nabízí zájezdy s prověřenými hotely bez bariér. Cestovce jen loni pětinásobně stoupl počet klientů. Nově nabízí i zájezdy pro lidi s alergiemi na potraviny.

Katalog slibuje zájezd do luxusního hotelu s bezbariérovým přístupem. Ale jakmile člověk dorazí na místo, zjistí, že dostat se na pokoj nebo restaurace bez jediného schodu byl jen výmysl promotérů zájezdu. A tak lidé upoutaní na invalidní vozík nebo starší lidé s omezenou pohyblivostí zažijí místo dovolené pořádně nepříjemných pár dní.

Nepoměru mezi sliby a realitou si všiml Michal Prager, který je sám vozíčkář, a rozhodl se, že díry na trhu využije. Před třemi lety založil cestovní kancelář Bezbatour, která se specializuje na zájezdy pro lidi s tělesným omezením.

A nedávno své služby rozšířila Bezbatour i o lidi s potravinovými alergiemi. Pracovníci cestovky nejprve sami na místě ověřili, z jakých potravin se v hotelu vaří a poté dali doporučení, zda je vhodný pro alergiky.

"Při svých cestách jsem se častokrát střetával s nečekanými bariérami, které mi velice znepříjemňovaly pobyt. Samotný piktogram vozíčkáře u hotelu ještě neznamená, že se nakonec nepotkáte s nečekanou bariérou v podobě úzkých dveří, nevyhovující koupelny či dokonce několika schodů," říká Prager.

"Naším cílem je tedy poskytovat ověřené a pravdivé informace, aby si každý člověk mohl vybrat na základě svých možností a schopností to, co mu bude nejvíce vyhovovat. Všechna místa, kam Bezbatour své klienty vozí, jsou předem ověřená a skutečně bezbariérová," ujišťuje Prager.

Nejčastěji se zákazníci Bezbatour pohybují na elektrickém vozíku, protože těmto lidem nejvíce záleží na bezbariérovosti. "Našimi zákazníky jsou však i lidé bez postižení. Jsou to lidé, kterým se líbí naše vize. Poslední dobou se mezi zákazníky objevuje také větší množství lidí s potravinovými alergiemi, jelikož i možnosti speciálního stravování u hoteliérů ověřujeme," dodává Prager.

A Bezbatour se těší stále většímu zájmu. "Loni jsme zaznamenali pětinásobný nárůst a věřím, že letos budeme pokračovat. Již na sklonku loňského roku jsme registrovali první objednávky na letošní rok," pochvaluje si Prager. Loni prodala Bezbatour 650 nocí v Evropě i mimo ni.

Další netradiční cestovní kancelář, která kromě prodávání zájezdů také pomáhá dobré věci, je Laynotour, kterou založili bratři Jan a Tomáš Wimmerovi z Opavy. Původně se kancelář specializovala jen na mladé lidi, pro něž organizovala výlety za zábavou.

Svoje podnikání se ale bratři rozhodli spojit i s pomocí handicapovaným dětem. Ty totiž potřebují odbornou asistenci, kterou jim většinou poskytují rodiče. Aby děti začlenili mezi vrstevníky, rozhodli se jim asistenty najít právě mezi zdravými mladými lidmi, kteří tak svým handicapovaným vrstevníkům na výletech pomáhají.

"První zájezd pro handicapované jsme organizovali v květnu 2014. Zprvu jsme se báli, ale ten zájem mezi mladými asistenty nás opravdu mile překvapil. Nutno podotknout, že naši asistenti nedostávají žádnou finanční odměnu. Naopak. Sami přispívají a podílí se tak na snížení nákladů pro handicapované," podotýká Tomáš Wimmer.

"Určitě hraje důležitou roli i celkové pojetí zájezdů a akcí. Snažíme se brát handicapované úplně rovnocenně, to znamená žádný ostych a opatrné jednání, děláme si z nich srandu a oni samozřejmě z nás. Snažíme se pro ně vytvářet moderní adrenalinové aktivity," upřesňuje Wimmer.

Mezi netradiční cestovní kanceláře patří také pražská Pragulic, což je sociální podnik, díky němuž provázejí turisty po metropoli lidé bez domova. Ukazují jim tradiční turistické atrakce, ale i odlehlejší místa, která jsou nějak spjata s jejich životem.

Pokud se chcete o sociálním podnikání Michala Pragera z Bezbatour dozvědět více, vězte, že bude jedním z panelistů na CSR konferenci s názvem Lze úspěšné skloubit byznys s potřebami společnosti?, kterou pořádají Hospodářské noviny a Respekt 12. února 2015.

©2000-2015 Alfa Human Service