Ochrnul, když pomáhal. Vyšší důchod má až teď

Brněnský deník 13. 1. 2015

Karlovy Vary – Přestože se Gjon Perdedaj zachoval jako hrdina, příliš velkého uznání, alespoň ze strany státu, se dlouho nedočkal. Až včera, po deseti letech.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) mu včera na karlovarském magistrátu předala rozhodnutí o navýšení invalidního důchodu. V něm se ocitl poté, když přispěchal na pomoc šestaosmdesátileté stařence přepadené ozbrojeným lupičem. Násilník prořízl Perdedajovi krční tepnu. Od osudného dne nemůže mluvit, má ochrnutou ruku a je odkázán na péči svých bratrů, s nimiž žije v Karlových Varech. Teprve v prosinci roku 2012mu byl přiznán invalidní důchod ve výši pouhých 3107 korun.

"Nyní bude invalidní důchod se zpětnou platností navýšen na 9351 korun. Využili jsme možnosti zmírnit tvrdost zákona," uvedla ministryně.

Hlavní problém byl v tom, že v době zranění dlužil Perdedaj jako živnostník na pojištění u VZP 8300 korun. Tato částka vzrostla i kvůli jeho hospitalizaci v nemocnici, kde ležel v kómatu. "Když ji opustil, nevěděl jako cizinec, co dělat. Vtu chvíli mu měla být přidělena sociální pracovnice, která by mu pomohla," uvedl Perdedajův advokát Roland Němec.

Především kvůli neschopnosti mluvit si nemohl vyřídit dávky, na které měl nárok od státu. Proto se jej ujali jeho dva bratři z Karlových Varů, kteří se o něj starali, než se případu ujal právník Roland Němec.

Nejprve zajistil Perdedajovi dávky v hmotné nouzi. O ty ale jeho klient přišel poté, co mu lidé po medializaci případu poslali na účet peníze.

Gjon Perdedaj do Česka přišel během války v bývalé Jugoslávii v roce 1995, aby se vyhnul násilí. Nevyšlo to. Advokát Němec by pro něj nyní chtěl zajistit i další výhodu, české státní občanství. Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) navrhl Perdedaje na letošní cenu města za jeho hrdinství.
       

©2000-2015 Alfa Human Service