Třídící nádoby rozeznají v Karviné i nevidomí

infoportaly.cz 7. 1. 2015

Karviná zavedla novou a v České republice ojedinělou službu pro nevidomé. Na nádoby pro separovaný odpad umístila speciální orientační nálepky, díky kterým nevidomí lidé bezpečně poznají kam patří papír a plast.

Toto jsou speciální štítky, kterými jsou v Karviné nově označené odpadové nádoby na papír a plast. Karvinská radnice je pořídila pro nevidomé občany, aby i oni mohli třídit odpad a bezpečně poznali, kam co patří. S tímto nápadem magistrát oslovila přímo nevidomá občanka.

Helena Gorecká, nevidomá občanka: "Já jsem dlouho nad tím přemýšlela, jak to udělat, abych ten odpad mohla třídit, protože bohužel popeláři ty nádoby nedávají na stejná místa. Kdyby je dávali na stejná místa, tak si je i tou bílou holí odpočítám, ale nepřipadá v úvahu, abych do těch košů hrabala rukama.”

Nyní už tyto problémy odpadly, na štítcích je pro slabozraké hmatem poznatelné označení a pro nevidomé i v Braillově písmu.

Šárka Swiderová, mluvčí Karviné: "V Česku je to ojedinělé. Ten nápad se nám velmi líbil, přišel od paní Gorecké tady z domu s pečovatelskou službou a ty štítky postupně dáváme na domy s pečovatelskou službou, kde víme, že nám bydlí nevidomí nebo slabozrací.”

Nálepky přibudou postupně i na sídlištích a v dalších částech města tam, kde budou potřeba.

©2000-2015 Alfa Human Service