Bezlepkově i pro diabetiky. Školní jídelny mění stravování

CT24.cz 4. 1. 2015

Praha – Děti alergické na lepek i diabetici se od zítřka budou moci ve školních jídelnách normálně najíst. Stravovací zařízení ve školách totiž začnou oficiálně připravovat diety. Praxi zlegalizoval Nový rok a ministerstvo jej hodlá dále podpořit. Školám, které se pro takové vaření rozhodnou, hodlá zvednout dotace na potraviny.

Vyhláška určuje školním jídelnám jak složení potravin, tak i limity na jejich nákup. Pokud se školy rozhodnou zavést dietní režim, nabízí jim ministerstvo víc peněz.

"Posíláme jim finanční prostředky, které doprovázejí dietní vyhlášku, a také počítáme s tou alternativou, že ještě více podpoříme vzdělávání pracovníků ve školních jídelnách," uvedl ministr školství Marcel Chládek.

Zavedení dietního vaření neznamená jen zdravotní úlevu. Děti přestanou s nošením jídla do školy a speciální příprava je přestane vydělovat z kolektivu.

V některých školách dostávají zatím rodiče alergických dětí jídelníček týden předem a podívají se, jaká jídla může jejich ratolest jíst s ostatními. Podle toho jim pak připravují vlastní oběd, který pak předají do kuchyně. Anebo se kuchařky snaží vycházet vstříc jak to jen jde a např. z kuřecího vývaru s nudličkami dají stranou porci jen se zeleninou bez těstovin.

©2000-2015 Alfa Human Service