Největší sen se splnil, když poprvé řekl máma!

Vlasta 2. 1. 2015

Dvojčata mají hodně společného. Kluci mají pořád dob dobrou náladu. Zdravý je ale jen jeden z nich.

Haně Rosůlkové z Petrovic u Karviné se před pěti lety narodila dvojčata David a Dominik. Už po měsíci bohužel bylo jasné, že kluci nebudou úplně stejní. David má dětskou mozkovou obrnu. Rodina se s pomocí lékařů pustila do boje, v němž nejvíc bojuje David.

První týdny po narození byli Davídek i Dominik ukřičená zdravá miminka, na která byli rodiče právem pyšní. "Oba kluci se vyvíjeli stejně. Davídek dokonce ve stejnou dobu jako Dominik začal »pást koníčky«. Pak se ale jejich vývoj začal rozcházet. Davídek zůstal stát a Dominik šel dál a dál a tak je tomu dodnes," popisuje maminka Hana. Rodiče vzali syna k lékařům, kteří jim na základě několika vyšetření nakonec sdělili, že trpí dětskou mozkovou obrnou. "Syn měl stažené nožičky a ručičky používal minimálně. Komunikovali jsme spolu tak, že jsme mu s manželem kladli otázky na odpověď "ano" či "ne". Jistou výhodou pro nás bylo (pro Davida možná nevýhodou), že byl mentálně téměř na úrovni Dominika, takže všechno kolem sebe vnímal a všemu rozuměl. Mohli jsme ho tak alespoň motivovat k tomu, aby se hýbat chtěl."

Lázně a terapie

Manželé Rosůlkovi ihned začali hledat řešení, jak by synovi pomohli. Vyzkoušeli všechno, co přinášelo naději na úspěch "Ve dvou měsících jsme začali s pomocí fyzioterapeutky paní Dadákové cvičit Vojtovu metodu. Prošli akupunkturní léčbou, bylinkami, masážemi, hipoterapií.

Navštěvujeme logopedii, pravidelně jezdíme do lázní," vypočítává Hana. Velký zlom přišel na jaře roku 2013, kdy se Rosůlkovi doslechli o speciální terapii nazývané ITB, jejíž podstata je založena na voperování takzvané baclofenové pumpy, která vrací hybnost do končetin a pomáhá tak pacientům znovu se postavit na nohy.

U nás ji zatím jako jediní používají odborníci z pražské FN Motol.

"Léčba pomocí ITB funguje na principu dávkování malého množství léku přímo do mozkomíšního moku v páteřním kanálku, což snižuje napětí svalů na končetinách," vysvětluje přednosta FN Motol Michal Tichý.

"Když jsem se poprvé ptala, zda by terapie ITB byla vhodná pro Davídka a co mám udělat, aby se na něj podívali, netušila jsem, jak rychle se věci dají do pohybu. Jejich reakce byla okamžitá a my jsme se mohli vydat na první vyšetření do Prahy," vzpomíná na okamžiky naděje Hana.

Cesta na operační sál

Před samotnou operací musel David podstoupit sérii lékařských prohlídek, včetně takzvaného baclofenového testu pro zjištění účinků látky. Ten dopadl dobře a v listopadu 2013 mohl na operaci. Byla nutná nějaká zvláštní příprava?

"Nebyla. Prostě jsme si jen sbalili věci a jeli do Prahy s tím, že nás čekají možná hezčí a perspektivnější zážitky," líčí manželé Rosůlkovi, kteří neměli co ztratit.

Operace samotná dopadla dobře a nenastaly pooperační ani žádné komplikace.

Naopak - účinek léčby se dostavil téměř okamžitě.

"Už během třetího dne po operaci jsme viděli změny, hlavně na rukou. Před operací je měl syn stále zaťaté v pěstičky. Šlo to pomalu, ale nyní už dokáže vzít mezi prsty i malou lentilku a dát si ji sám do pusy."

První slova

Největší štěstí ale manželé Rosůlkovi zažívali, když Davídek začal mluvit. "Nikdy nezapomenu, jak mi poprvé řekl máma," vzpomíná Hana.

Dojetí je na ní pořád ještě hodně znát. Od té doby už ale ušel kus cesty. "O velkém pokroku se sice mluvit nedá, ale říká mnohem více slov než před rokem a sem tam se mu podaří spojit i dvě tři slůvka dohromady, například "Ajťko" (to znamená taťko), mami au (to říkal manželovi, když jsem se spálila) a podobně."

Co se týče školky, podařilo se manželům Rosůlkovým zařídit integraci Davídka do běžné mateřské školy. "Bráškové chodí spolu tady u nás v Petrovicích. Jsem za to opravdu ráda, protože to má na Davida moc dobrý vliv a dovolím si tvrdit, že i na ostatní děti, protože jsou na něj hodné, a hlavně holčičky si s ním moc rády hrají," líčí s úsměvem Hana.

Šťastné Vánoce

Zatímco na Vánoce 2013 byl Davídek krátce po operaci, takže se pomalu rozhýbával a učil mluvit, ty letošní už byly v hlasitějším a rušnějším duchu. "S manželem jsme se snažili nakoupit hodně dárečků, aby měli kluci pod stromečkem co rozbalovat," říká Hana, která je společně se svým mužem zastánkyní tradičních Vánoc, a dodává. "Samozřejmě jsme také pouštěli lodičky, překrajovali jablíčka a zpívali koledy."

DĚTSKÁ MOZKOVÁ OBRNA

  • Nastává v důsledku poškození mozku během těhotenství, při porodu nebo po porodu, a vyznačuje se poruchou hybnosti.
  • Nemoc není genetická.
  • Poškození mozku u pacientů s dětskou mozkovou obrnou (DMO) je permanentní. Jinak řečeno, klinický obraz DMO se v průběhu života mění, poškození mozku nikoli.
  • Pomocí různých opatření (rehabilitace, operace, medikamenty a podobně) lze zmírnit efekt, který má DMO na tělo.
  • Na každých tisíc narozených dětí připadají asi 2 až 3 děti s DMO. V Česku je počet dětí s DMO vyšší než 3 tisíce.
  • Mezi rizikové faktory pro vznik DMO patří: vícečetná těhotenství, nedonošenost, nízká porodní hmotnost, potíže s dýcháním, srdeční frekvencí, reflexy, svalovým napětím u novorozenců, epilepsie matky.
  • Hlavními příznaky DMO jsou: nenormální nebo zpožděný vývoj pohybových dovedností přetáčení se, lezení, sezení, stoj, chůze, ztuhlost nebo ochablost svalů, abnormální držení těla, poruchy chůze. některé formy jsou častěji doprovázeny epileptickými záchvaty.

Více informací naleznete na www.dmo.cz.

©2000-2015 Alfa Human Service