Tajemství autismu v divadelní hře

ČT 1 28. 12. 2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Můžou autisté navázat normální partnerský vztah? Odpověď na tuto otázku se snaží představení Kakadu režiséra Jiřího Havelky. Uvádí ho Dejvické divadlo a protagonistkou je Simona Babčáková.

Jiří SVOBODA, redaktor: Kakadu je hra o handicapu, který v nějaké formě může mít každý a nemusí být ani postižen autismem. Vždycky ale máme možnost volby - rezignovat, anebo se prát i za cenu prohry.

Simona BABČÁKOVÁ, herečka: Pak hrozí, že to bude hodně bolet, že budu narážet na omyly, že se budu zamilovávat a rozcházet a o tomhle to pro mě je, ona udělá hluboké přitakání životu.

Jiří SVOBODA, redaktor: Režisér Jiří Havelka se na inscenaci připravoval velmi důkladně. Navštěvoval terapie s autistickými dětmi, konzultoval s odborníky.

Jiří HAVELKA, režisér a spoluautor představení: Je to prostě často jiný čtení toho znakového systému, než jsem zvyklí. 

Jiří SVOBODA, redaktor: Hlavní hrdinkou je Wendy, zpočátku bezbranná holčička, které jen málokdo rozumí.

Jiří HAVELKA, režisér a spoluautor představení: Není to jako žijící osoba, je prostě poskládaná z více, z více těch zpráv, který o tom podali, no, z více knížek, filmů.

Jiří SVOBODA, redaktor: Na začátku byl podle Jiřího Havelky americký životopisný film Temple Grejdinová. Drama o ženě, která trpěla autismem, ho natolik ovlivnilo, že se rozhodl napsat divadelní hru o tom, jak autisté vnímají okolní svět.

Jiří SVOBODA, redaktor: Svět autistů je pro většinu lidí zašifrován. A právě divadelní jazyk použili autoři hry jako komunikační dekodér alespoň k porozumění.

Simona BABČÁKOVÁ, herečka: Já hraju autistku s tím, že pořád zůstávám ve stejným bodě - nevím.

Jiří SVOBODA, redaktor: Jiří Svoboda, Česká televize.
       

©2000-2015 Alfa Human Service