Děti se učí zpívat ve znakové řeči

ČT 1 10. 12. 2014

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka: Děti ze Základní školy Aleše Hrdličky v Ostravě-Porubě se učí zpívat ve znakové řeči. Chtějí se tak přiblížit handicapovaným dětem, které se s vadou sluchu mnohdy potýkají už od narození. Takzvané tiché zpívání pak zkoušejí děti společně, aby mohly vystupovat i na veřejnosti.

Lucie PONIŠTOVÁ, redaktorka: Tereza Červenková je jednou z 16 žákyň, které se do projektu tichého zpívání dobrovolně přihlásily. Nejdříve si písničky ve znakové řeči zkoušela doma, dnes už je trénuje ve třídě společně s ostatními.

Tereza ČERVENKOVÁ, žákyně 9. třídy, ZŠ Aleše Hrdličky Ostrava: Pro mě je to fajn. Beru to tak, že se jim můžu přiblížit.

Lucie PONIŠTOVÁ, redaktorka: Skupina žákyň věnuje tréninku každou volnou chvilku, včetně přestávek. Zpěv ve znakovém jazyce ve škole před 4 lety zavedly jejich bývalé spolužačky, které jsou dnes už na středních školách. Od té doby spolu tiché písničky děti nacvičují každý rok před Vánoci.

Petra TRUNKÁTOVÁ, učitelka angličtiny, ZŠ Aleše Hrdličky Ostrava: V americkém muzikálu byla právě ukázka takovéhoto zpívání, kde zpívaly slyšící děti s neslyšícími, děti to hrozně zaujalo.

Lucie PONIŠTOVÁ, redaktorka: Zpěv ve znakové řeči dnes žákyně Základní školy Aleše Hrdličky s handicapovanými dětmi nacvičují potřetí. Společně je pak čeká několik vystoupení na veřejnosti. Zatímco sluchově postižené děti už znají písničky zpaměti, žáci ze základní školy se každý rok střídají a učí se tak vždy úplně vše od píky.

Regina RIZNEROVÁ, žákyně 9. třídy, ZŠ Aleše Hrdličky Ostrava: Dřív se nám to zdálo, jakože dost těžké, ale postupem času nám to přišlo jednodušší a teď už to celkem ovládáme, ty písničky.

Lucie PONIŠTOVÁ, redaktorka: A nadšené jsou i sluchově postižené děti, které mají díky projektu šanci se zapojit do běžného života. Zdravým dětem pak mohou na oplátku předat své zkušenosti i znalost znakového jazyka.

Dominik MATIS, žák ZŠ pro sluchově postižené: Se mi líbí, že, jakože děláme dohromady jako to a že se rád s nima seznámím.

Simona PELHŘIMOVSKÁ, vychovatelka, ZŠ Spartakovců Ostrava: Písničky vybíráme jednak podle tempa. Nemůžou to být písničky ani úplně pomalé, ale samozřejmě ani ne úplně rychlé, no, a hlavní slovo mají samozřejmě děti, to, co je zaujme, to, co se jim líbí.

Lucie PONIŠTOVÁ, redaktorka: Během týdne žáci společně vystoupí na několika adventních koncertech v Ostravě. V průběhu příštího roku je pak čeká několik vystoupení, například na charitativní akci Lidé lidem, nebo v domovech seniorů, kde si klienti společné vystoupení dětí moc chválí. Lucie Poništová, Česká televize.

©2000-2015 Alfa Human Service