Na Václavském náměstí je Světluška. A spolu s ní 3400 ozdob

denik.cz 1. 12. 2014

Nové Město - Vánoční trhy nezačaly v sobotu "jen" na Staroměstském náměstí, ale i na sousedním Václavském. V jeho horní části k tomu potkáte dost možná nejoriginálnější vánoční strom, který je v tuto dobu v Praze k vidění. Je celý drátěný a zdobí ho přívěsky z českého křišťálu.

Třpytivé ozdoby jsou k dostání hned vedle, u stánku Světlušky. "Vyráběli je klienti pražského Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska pro nevidomé Dědina," ukazuje PR manažerka Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška Barbora Mocová.

Kdo si zakoupí jednu ozdobu domů, může pak dostat druhou zdarma, kterou zavěsí právě na neobvyklý dvoumetrový drátěný strom. Ozdob je celkem 3400 a je o ně podle produkční Olgy Velíškové, která nelenila a zařadila se mezi dobrovolníky, co ve stánku prodávají, velký zájem.

Ozdoby jsou vyrobené z křišťálu, který Světlušce věnoval český výrobce luxusních lustrů, jež často míří k bohatým zákazníkům v ropných velmocích v Arábii. "Při výrobě jim zbývají tyto drobné křišťálové ověsy, firmě bylo líto, že nemají žádné uplatnění, tak se na nás obrátili a spoustu nám jich věnovali, abychom je nějak charitativně využili," ukazuje Mocová.

Klienti výrobě ozdob zcela propadli

Křišťály pak putovaly do chráněné dílny právě ve středisku na pražské Dědině, které je jediné svého druhu v České republice. "Naši klienti výrobě ozdob zcela propadli," popisuje ředitelka centra Naděžda Modráčková. Takže místo plánovaných dvou druhů ozdob jich nakonec vzniklo mnohem víc.

"Lidé se zbytkem zraku si pochvalovali, že vidí záblesky, takže si mohou představovat, jak to celé vypadá." Výtěžek z prodeje jde do sbírky Světlušky, odkud bude znovu přerozdělen pro nevidomé. "Měli bychom tady být do 8. ledna, ale třeba bude vyprodáno už na Vánoce," přeje si Mocová."

©2000-2015 Alfa Human Service