Zapojte se: Národní potravinová sbírka už podruhé

tyden.cz 20. 11. 2014

Olej, konzervy, čaj, mouka, čočka, těstoviny nebo třeba rýže a čokoláda. Pokud se chystáte tuto sobotu na nákup, zapojte se do Národní potravinové sbírky a darujte potraviny lidem v nouzi.

Národní potravinová sbírka je celonárodní charitativní sbírkou potravin. Z obchodů, kde potraviny kupují zákazníci a následně je darují do sběrných košů, putují potraviny do potravinových bank. Ty je pak postupně přes neziskové organizace rozdělují konkrétním lidem, například matkám s dětmi, mentálně či tělesně postiženým nebo lidem bez domova. Potraviny darují i samotné firmy.

Druhý ročník charitativní Národní potravinové sbírky proběhne v sobotu 22. listopadu od 8.00 do 20.00 na více než 380 místech po celém Česku. Možnost nakoupit a darovat trvanlivé potraviny dostanou zákazníci ve velkých i menších městech napříč republikou. Obchodů, které se zapojily, je bezmála třikrát více, než při loňském premiérovém ročníku; darovat potraviny lze například ve vybraných prodejnách Kaufland nebo Penny Market. Seznam všech míst, která jsou do akce zapojena, naleznete na portále projektu www.potravinypomahaji.cz.

"Na sbírce bude spolupracovat zhruba 2 000 dobrovolníků, což je dvojnásobek loňského počtu," říká Pavlína Kalousová z Byznysu pro společnost. Sbírka se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15,4 % obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. "Moc si vážíme podpory firem a dalších institucí, díky nimž můžeme lidem nabídnout, aby potraviny darovali chudým přímo tam, kde sami žijí či pracují," dodává Kalousová. Podle posledního výzkumu společnosti IPSOS je do Národní potravinové sbírky ochotno přispět 64 % Čechů (září 2014). V roce 2013 bylo při prvním ročníku sbírky vybráno 66 tun jídla.

Národní potravinovou sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Akce se uskuteční pod záštitou ministra zemědělství Mariána Jurečky.

©2000-2015 Alfa Human Service