První lékárna začala prodávat léčebné konopí

NOVA 12. 11. 2014

Klára BRUNCLÍKOVÁ, redaktorka: První lékárna v České republice dostala zásilku marihuany. Dostupné léčebné konopí je ale pro většinu pacientů vlastně nedostupné. Jeho cena je totiž tak vysoká, že si ho pacienti většinou nebudou moci dovolit, pojišťovny ho nehradí.

Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Paní Vágnerová trpí 20 let roztroušenou sklerózou, užívá tinkturu z konopí.

Hanka VÁGNEROVÁ, pacientka a ředitelka pacientského spolku: Pomáhá to od křečí, po ránu když vstanu, tak jsem celá ztuhlá.

Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: S nadějí čekala, že si bude moci legálně koupit konopí v lékárně. Pořídit si ho sice teď může, jenže je tak drahé, že je vlastně nedostupné.

Hanka VÁGNEROVÁ, pacientka a ředitelka pacientského spolku: Na černém trhu konopí dostanete levněji.

Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Dá se prý sehnat i kolem 200 korun za gram. V lékárně si ho může pořídit zhruba o stovku dráž a nedostane víc než 30 gramů na měsíc. Léčba z lékárny tak měsíčně vyjde zhruba na 9 tisíc korun.

Hanka VÁGNEROVÁ, pacientka a ředitelka pacientského spolku: Když máte jako částečný invalidní důchod 7 tisíc, tak to prostě nedáte.

Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Spolek KOPAC, tedy konopných pacientů, připravuje žádost o to, aby bylo léčebné konopí alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění tak, aby bylo dostupné i pro ty nejtěžší, často už invalidní pacienty. Léčebné konopí přináší úlevu především nemocným s chronickou bolestí, na kterou nezabírají běžné léky, třeba revmatickým nebo onkologickým pacientům. Petr Zapletal a Martina Kuzdasová, televize Nova.
       

©2000-2015 Alfa Human Service