Diabetikům v ČR svitla naděje na léčbu kmenovými buňkami

Radio Impuls 7. 11. 2014

Veronika CULKOVÁ, moderátorka: Diabetikům v Česku svitla naděje na léčbu kmenovými buňkami, i když tento způsob u nás není povolený. Léčbu chce prosadit ministerstvo zdravotnictví pomocí vyhlášky. Hradit by se pak měla z veřejného zdravotního pojištění. Pro Česko by to znamenalo světové prvenství. Víc informací vyčetl z dnešní Mladé fronty DNES redaktor Matyáš Kaiser.

Dobré ráno, Matyáši, kolika pacientům by kmenové buňky pomohly?

Matyáš KAISER, redaktor: Pěkné ráno. Přibližně 40 tisícům lidí, kteří se léčí s ischemickou chorobou nohy. Za jednoho pacienta by pojišťovna proplácela 100 tisíc a povolení k léčbě by měla mít 2 centra. 4 miliardy ročně by tak mohly protéct IKEMem a ostravskou fakultní nemocnicí. Už teď se ale mluví o tom, že je ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ve střetu zájmů. Sám totiž seděl ve vrcholném managementu společnosti s lidmi, kteří teď provozují centrum na výrobu kmenových buněk.

Veronika CULKOVÁ, moderátorka: Matyáši a jak se na možnost léčit kmenovými buňkami koukají Němečkovi oponenti?

Matyáš KAISER, redaktor: Tak například Bohuslav Svoboda z ODS je proti. Podle něj chybí ověřená fakta léčby a není možné platit nedotestovanou věc z veřejného pojištění. Podobný názor chová i TOP 09. Svatopluk Němeček proto zatím z vyhlášky vycouval.

Veronika CULKOVÁ, moderátorka: Tolik Matyáš Kaiser. Díky za aktuální informace.
       

©2000-2015 Alfa Human Service